banner1348

Denizli’de 3 Bin 846 Kişinin Okuryazarlık Seferberliği

Denizli'de Okuryazarlık Seferberliği Kapsamında Kurslara Katılan Kursiyerlere Sertifikaları Düzenlenen Törenle Verildi.

Denizli’de 3 Bin 846 Kişinin Okuryazarlık Seferberliği

HABERDENİZLİ.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın başlatmış ve gerçekleştirmiş oldukları "Okuryazarlık Seferberliği" kampanyası kapsamında Denizli'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslara katılan kursiyerlere sertifikaları Denizli Valisi Hasan Karahan tarafından verildi.

Valilik Konferans Salonu’nda gerçekleşen törene; Denizli Valisi Hasan Karahan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ve çok sayıda kursiyer katıldı.

Törende konuşan Denizli Valisi Hasan Karahan; “Değerli Halk Eğitim çalışanları, sevgili kursiyerlerimiz, sertifika almaya hak kazanan sevgili hanım kardeşlerimiz hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Sertifika alanları tebrik ediyoruz. Öğrenmenin yaşı yoktur. Bu yaştan sonra ben bunu yapamam, ne gerek var demediniz, inatla devam ettiniz, öğrendiniz. Hanımlarımız maşallah bu konuda bizden daha iyiler, daha çabuk, daha pratik öğreniyorlar. Eşlerinizle, evlatlarınızla hayırlı işlere vesile olursunuz inşallah. Devlet olarak bu eksiğin farkındayız. Utanç duyuyoruz. Bu zamanda hala okuma yazma bilmeyen erkek ve kadınların olması da bir ayıp olarak yeter bize. Denizli’miz bu konuya hassasiyetle yaklaşıyor. Tüm arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin ve sizlerin de katılımıyla çok güzel bir netice aldık. Oranlarımız Türkiye ortalamasının çok çok üstünde. Sıralamamız çok iyi. Allah hepinize güzel günler göstersin. Hayırlı günler diliyorum” dedi.

Denizli genelinde 16 Bin’e yakın vatandaşın okuma yazma bilmediği düşünülmektedir. Denizli 2016 TUİK verilerine göre okuma yazma bilenlerin oranı 98,34 iken okuma yazma bilmeyenlerin oranı 1,66 olduğu belirtildi.

Denizli Türkiye’de okuma yazma düzeyinde Türkiye 4.südür.

Halk Eğitim Merkezlerinde okuma yazma kursları devam etmektedir. Son 4 Yıllık verilere bakıldığında 905 kurs açılmış olup bu kurslara 4 bin 616 kişi katılmıştır.

Başlatılan Seferberlik kapsamında okuma yazma kurslarına 3 bin 846 kursiyer katılmıştır.

1.Kademe ve 2. Kademe Okuma Yazma kursları devam etmektedir.

1 Ocak 2018-5 Mayıs 2018 Tarihleri Arası 645 kurs açılmış olup, 318 erkek ve 3 bin 528 kadın olmak üzere toplam 3 bin 846 kişi açılan bu kurslara katılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER