Denizli’de 2017 Hava Verileri Korkutucu Boyuta Ulaştı

Denizli Havası 2017 yılı verileri korkutucu verilere ulaştı. Türk Toraks Derneği, tarafından açıklanan verilere göre; Denizli, Hava Kirliliğinin en fazla yaşandığı 5’inci il oldu. Türkiye'de 180 istasyonda yapılan ölçümlerde 156 istasyonda geçtiğimiz yıla göre daha fazla kirlilik saptandı.  Denizli'de 2 hava ölçüm istasyonu bulunuyor.

Denizli’de 2017 Hava Verileri Korkutucu Boyuta Ulaştı

HABERDENİZLİ.COM

Türk Toraks Derneği, 2017 yılı hava kirlilik raporunu açıkladı. Partikül madde yönünden Türkiye’nin hava kalitesini ortaya koymayı hedefleyen Türk Toraks Derneği, 1 Ocak 2017 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasındaki Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’nın verilerini analiz etti. Avrupa Birliği limitlerine göre, Türkiye’de 180 istasyonun 156’sında geçen yıllara oranla daha fazla hava kirliliği saptandı. 
Türkiye’de hava kirliliği ölçümü yapan istasyonların 2017 yılındaki sonuçlarını ortaya koyan araştırmaya göre, yıl içerisinde en fazla sayıda kirlilik limitinin aşıldığı yerler, Amasya Şehzade (319), Bursa (316), Manisa (314), Adana Meteoroloji (309) ve Denizli Bayramyeri ile Niğde (289) oldu.

Türkiye’deki hava kirliliğinin önemli bir toplum sağlığı sorunu olduğunu söyleyen Türk Toraks Derneği Hava Kirliliği Dönem Grubu Eş Başkanı Dr. Nilüfer Aykaç Kongar, hava kirliliğinden en çok şehirdeki insanların etkilendiğine vurgu yaptı. Avrupa’da en az yeşil alanın Türkiye olduğuna değinen Kongar, şehirlerde kurulan AVM ve TOKİ binalarının şehirde az olan yeşil alanları yok ettiğini ve bundan dolayı şehirde yaşayan insanların astım atakları, KOAH, akciğer kanseri, çocuklarda ise akciğer gelişim geriliği, tüberküloz ve akciğer damar hastalıkları başta olmak üzere göğüs hastalıkları alanının önde gelen tüm hastalıklarına yakalandığına işaret etti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243