Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Yılmaz, "Teknoloji Gelişti Yeni Suçlar Oluştu"

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin (DGC) Enerya’nın katkılarıyla düzenlediği “Kent Gazeteciliği Eğitim Programı”nın bu haftaki konuğu Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz oldu.

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Yılmaz, "Teknoloji Gelişti Yeni Suçlar Oluştu"

HABERDENİZLİ.COM 

DGC İlyas Haytan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen eğitim programında, Yılmaz,  “Cumhuriyet Başsavcısının görev ve yetkileri, mahkemelerin yapısı,  hazırlık soruşturması ve dava açma süreci, Adalet Komisyonu'nun  yapısı ve görevleri” konusunda gazetecilere bilgi verdi.

“FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELE”

Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Eğitim programında Fetö Terör Örgütüne yönelik  yapılan mücadelenin aralıksız devam ettiğini söyledi. Yılmaz, “15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana, 9 bin 214 soruşturma açıldı. Bunlardan 4 bin 293 şüpheli hakkında  Fetö silahlı terör örgütü üyeliği suçunda kamu davası açıldı. Açılan bu davalarda, bin 201 kişi hakkında mahkumiyet kararı verilirken, aynı davada 825 kişi berat etti. Halen 540 dosya hakkında soruşturma devam etmektedir” dedi.

“İTİBAR ETMEYİN”

Başsavcı Yılmaz, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni suçların oluştuğunu belirterek, “Son yıllarda telefon ve internet dolandırıcılığı ile sosyal medya üzerinden işlenen suçlarda önemli oranda artış yaşanıyor. Özellikle kendilerini Hakim, Savcı, Asker Polis v.s. olduklarını belirterek, vatandaşı dolandırmaya çalışıyorlar. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmalarını ve bu kişilere itibar etmemelerini rica ediyorum” diye konuştu.

“UYUŞTURUCUYA DİKKAT”

Uyuşturucu suçlarından tutuklananların sayısında  son yıllarda büyük artış olduğunun altını çizen Başsavcı Ergül Yılmaz, ”Bugün uyuşturucu suçu işleyen ve tutuklananların sayısı, terör suçlarından tutuklananların sayısından iki kat fazla. Haftada en az 4-5 kişi uyuşturucu suçundan tutuklanıyor. Tabi bu suçların önlenmesinde sadece kolluk kuvvetlerimizin mücadelesi yetmez. Topyekun mücadele etmemiz lazım.   Bu konuda ailelere ve toplumun tüm kesimlerine büyük görevler düşüyor” ifadelerini kullandı.

Eğitim programı soru cevap bölümüyle sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER