Demirci, "Kahvehaneler Bitme Noktasında"

Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili ve Kahveciler Odası Başkanı Hüseyin Demirci, Kahvehanelerdeki oyun yasağı nedeniyle esnafın kepenk kapatma noktasına geldiğini söyledi.

GÜNCEL 10.08.2020, 16:37 10.08.2020, 16:41
Demirci, "Kahvehaneler Bitme Noktasında"

HABERDENİZLİ.COM

Kahvehanelerin yaklaşık 500 yıllık kültürden geldiğini belirten Demirci, “Hepimizce bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla Hükümetimizce alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı'nın 81 il Valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, İnternet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş, normalleşme adımları doğrultusunda da 01 Haziran 2020 tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerimiz oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başlamış olup İnternet Kafe ve Playstation Salonları ise 01.07.2020 tarihinde faaliyete geçti. İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz. Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün  bulunmamaktadır. Anayasamızın 173. Maddesine göre Devlet, Esnaf ve Sanatkarları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür.
Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin ücretini dahi ödeyemez ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir” dedi.

TALEPLERİNİ SIRALADI

Ekonomik olarak zarar gören kahvehane esnafının mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen Demirci, “Devletimizden talebimiz,  Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız, kahvehane İşletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir. Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması, Esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi,
Birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesi, Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin Devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz. Kahvehanelerimizde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına İzin verilmesi halinde Devletimizde öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz. Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, İlgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (38)
Atakan yıldız 10 ay önce
Her yer açık sadece kahveler kapalı bence amaç farklı kahveleri kapatıp millet kirahatanesi yapmak bunun için açmiyorlar
Vatansever 5 ay önce
Allah bu hükümeti başımızdan eksik etmesin inşAllah hedef 2023 t3k devlet tek vatan başkada bisey demem
Celal 10 ay önce
Cumhur başkanın tuzu kuruda benim liderim değil artik yazik bizim paramizi yiyip bizi gormeyen bir devlet adami hakkimi helal etmiyorum
RAHMİ Toy 10 ay önce
Bizlerede yardımcı olun Borclarimiz birikti BU yasaklar NE zaman bitecek.
RAHMİ Toy 10 ay önce
Bizlerede yardımcı olun Borclarimiz birikti BU yasaklar NE zaman bitecek.
Fevzi KARABULUT 10 ay önce
Kahvehanedemiydi tek sıkıntı her yer açık bir kahveler kapalı
Erdal ispirli 10 ay önce
Her yere izin verdiler, büyük kurumsal markalar café rest lar hepsi dibdibe oturuyor kimsenin sesi çıkmıyor, gariban esnaf yırtınıyor, evdeki yorganını bile satacak hale geldi.
Sezgin Yıldız 10 ay önce
Allah aşkına çıksın biri söyleşi acmayacigiz diye kahvehaneleri bizde başımızın çaresine bakalım ekmek parası bulamıyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın