Büyükbaş Hayvanlara Sonbahar Dönemi Şap Aşıları Yapılmaya Başlandı

Denizli Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü, tarafından şap aşılama kampanyası Bakanlıkça ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak yılda iki defa düzenlenmekte olduğu belirtildi.

GÜNCEL 07.09.2020, 16:38
Büyükbaş Hayvanlara Sonbahar Dönemi Şap Aşıları Yapılmaya Başlandı
banner1641

HABERDENİZLİ.COM

“2020 Yılı Aşılama Programı” kapsamında ilkbahar döneminde 257 bin 401 baş sığır şap hastalığına karşı aşılandı. Sonbahar dönemi kampanyası 16 Kasım 2020 tarihine kadar devam edeceği belirtildi. Kampanya kapsamında 2 aylık yaşın üzerindeki tüm sığır cinsi hayvanlar aşılanacak ve il geneli 278 bin 332 olan aşılama hedefi gerçekleştirileceği belirtildi.

Denizli Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral ve ihbarı mecburi bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; et ve süt veriminde ciddi kayıplara neden olur. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olup, ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunmanın yolu, 2 aylık yaşın üzerindeki tüm hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez aşılanmasıdır. Ayrıca ilk defa aşılanan buzağıların ilk aşıdan 21-30 gün sonra rapel (tekrar) aşılarının yapılması gerekmektedir." denildi.

banner1640
Yorumlar (0)