Bakan Zeybekci’den KPSS Açıklaması

Türkiye’de çok sayıda vatandaşın çalışmak için kamu kuruluşlarına yönelmesiyle ilgili konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Bugün eğer 3-4 milyon kişi KPSS’ye giriyorsa demek ki bir şeyi yanlış yapıyoruz.

Bakan Zeybekci’den KPSS Açıklaması

Vatandaşların iş bulma noktasında devlet kurumlarına yönelmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Zeybekci, "Bu gün eğer 3- 4 milyon kişi KPSS'ye giriyorsa demek ki bir şeyi yanlış yapıyoruz. Özel sektöre dönmemiz lazım, özel sektör eliyle bunları yapmamız lazım. Kamuyu devleti bir istihdam kapısı olarak bir beklenti alanından olabildiğince çıkarmamız lazım. Bizde maalesef bir dönemin çok yanlış uygulamasından dolayı mesleki eğitimi yok ettik bu ülkede. Tüm dünya ticarette daralma yaşarken Türkiye ihracatında çok minimal de olsa bir daralma yaşarken ama Avrupa Birliği'nde yüzde 6'lar 7'ler seviyesinde bir artış yaşarken İran ile yüzde 40'lar civarında dış ticaret hacminde bir artış yaşadık ve ilk defa İran'da dış ticaret fazlası veren bir konuma geçtik" diye konuştu.

 
"Merkez Bankası'nın bu kur spekülasyonlarına bu oyuna girmesini asla ve asla tasvip etmiyorum"

Basın mensuplarının döviz kurlarıyla ilgili bir sorusu üzerine Bakan Zeybekci, "Kolaylıkla speküle edilen Merkez Bankamızın da müdahale etmediği ve etmesini de istemediğimiz bir alan burası. Merkez Bankası'nın bu kur spekülasyonlarına bu oyuna girmesini asla ve asla tasvip etmiyorum. Şu anda gelmiş olduğumuz kur ile ilgili nokta, olumlu bir noktadır" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DE DE OLAĞANÜSTÜ HALİN BİR AN ÖNCE SONLANMASINI İSTİYORUZ"

Türkiye'de olağanüstü hal sürecinin uzatılmasını değerlendiren Zeybekci, "Olağanüstü hali kim ister Allah aşkına, isteyen kimse var mı, kimse. Cumhurbaşkanımız asla Başbakanımız asla hükumetimiz asla AK Partiiktidarı olarak biz olağanüstü hali istiyor muyuz, asla. Olağanüstü hali gerektiren sebeplerin bir an önce Türkiye'den ortadan kalkmasını ve Türkiye'de de olağanüstü halin bir an önce sonlanmasını istiyoruz. Bu keyfe keder bir şey değil ki gerekse bölücü terör örgütünün bu gün yakın komşu coğrafyadaki diğer faaliyetleri ve diğer terör örgütleri FETÖ, şunu söyleyeyim bir an önce bu terörle ilgili bir milli seferberlikle bunun sonucunu mutlaka getireceğiz, bunlardan hesap sorulacak. Bunun sonucunda da özellikle bu olmamasını gereken bu olağanüstü halden de kurtulacaktır. Bu sürdürülebilir değildir, Cumhurbaşkanımızın da bu konudaki net duruşu da o yönde" diye konuştu.
 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243