Azerbaycanlı Vatandaşların Termal Tedavileri Denizli’de Yapılacak

Ülkemizdeki sağlık turizmi alanlarını ziyaret ederek Türkiye’ye özellikle de Denizli’ye Azerbaycan'dan turist getirmek amacıyla Afyon, Denizli-Pamukkale ve İzmir-Balçova’da bulunan yurt dışı bağlantılı otelleri ve hastaneleri ziyaret ederek incelemelerde bulunan Azeri heyet Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ı ziyaret etti. 

Azerbaycanlı Vatandaşların Termal Tedavileri Denizli’de Yapılacak
Azerbaycan Seyahat Acenteleri Sağlık Komitesi ve THY işbirliği ile ülkemize gelen heyetin içinde seyahat acente yetkilileri, gazeteciler ve sağlık komite üyeleri bulunuyor. Azeri heyet, Türkiye ile Azerbaycan arasında sağlık turizmi köprüsü oluşturarak, Azeri vatandaşlara Türk turizm potansiyelini ve turizm merkezlerini tanıtmayı planlıyor. 

Heyete Denizli’de eşlik eden Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) uzmanlarının koordinatörlüğünde; Pamukkale, Hierapolis, Tripolis ve Laodikea Antik Kentleri ile Buldan tanıtılırken aynı zamanda termal turizm alanında faaliyet gösteren konaklama tesisleri ile çeşitli sağlık kuruluşlarına da inceleme ziyaretleri gerçekleştirildi.
Ziyaretler, inceleme ve işbirliği konusunda Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ı ziyaret eden heyet üyeleri, sağlık turizmi açısından zengin olan Türkiye’de özellikle Denizli’deki sağlık turizm potansiyelini yerinde görmek için geldiklerini ifade ettiler.
Bu konuda Azerbaycan’daki sağlık turizmi hakkında da bilgiler veren heyet üyeleri, Türkiye’den de Azerbaycan’a turist çekmeyi planladıklarını ifade ettiler. 
Heyet üyelerinden Azerbaycanlı AHİİSA ve Millennium Turizmin sahibi Ruslan Guliyev, Azerbaycan heyeti olarak termal ağırlıklı bir tanıtım programı yaptıklarını söyleyerek; “Azerbaycan ve Türkiye arasında çok güzel bir işbirliği sergileniyor. Termal turizm ve sağlık turizmi bakımından önemli merkez konumunda olan Denizli ve Afyonkarahisar bölgesine yapılan bu turlarda biraz çalışmamız ve aktif olmamız lazım.

Denizli’deki termal tedavi gibi Azerbaycan’ın da çok güzel örnek bir çalışması var. İnşallah gelecekte daha geniş formatta turist sayılarımızı arttırmak niyetindeyiz. Bu arada Türkiye heyetine de teşekkür ediyorum. Biz dernek olarak devletin desteklediği ilk ve tek teşkilatız. TÜRSAB Sağlık Komitesi ile büyük bir işbirliği yapmak üzereyiz. Devamlı olarak gerçekleştirdiğimiz çalıştaylarda Türkiye ile Türk meslektaşlarımızla beraber yürüme kararı alıyoruz. Son 3 ayda Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 39 artış gerçekleşirken bu durum darbe girişiminden sonra da azalmadı. Bu istikamette de devam edeceğiz” dedi. 

Konuşmasında daha önce Azerbaycan’ı ziyaret ettiğini hatırlatan Vali Dr. Ahmet Altıparmak; “Muğla Valisi olarak görev yaptığım dönemde de Sayın Aliyev’i bizzat kendim destinasyon bölgesi olan Muğla’yı gezdirerek tanıtmıştım. Azerbaycan ve Türkiye; bir millet iki devlet olan dost ve kardeş ülkelerdir” dedi. 

Denizli’den önce Muğla ve Antalya gibi önemli turizm merkezi olan İllerde görev yaptığını vurgulayan Vali Altıparmak; “Denizli’yi az çok incelediniz. Ben de buraya geleli yaklaşık 3 ay oldu. Ama eskiden beri bildiğimiz bir bölge. Daha öncede Antalya ve Muğla’da çalıştığımız için turizmi çok farklı boyutlarıyla görme inceleme imkanım oldu. Pamukkale sizin de gördüğünüz gibi çok farklı bir güzelliğe sahip. Etrafındaki ören yerleri bakımından milattan önce başlayıp milattan sonra da Selçuklu ve Osmanlı gibi Devletlere ev sahipliği yapmıştır. Buralar eskiden de termal suyun sağlık alanında kullanıldığı bölgeler. Hierapolis ve Laodikya aynı zamanda da kumaş üretim merkezi. Yine Hierapolis Nekropol alanda yer alan bir yazıda bu bölgenin çok önemli bir tekstil merkezi olduğu anlatılmaktadır. Bu bölge kumaş üretiminde geçmişte de Türkiye ve dünyada çok önemli yerlerden birisi” dedi.

Türkiye ile Azerbaycan arasında yapılacak olan bu işbirliğinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Vali Altıparmak, “Bildiğim kadarıyla Azerbaycan’ın nüfusu 10 milyon kişi. Türkiye’de de her yıl yurtdışına çıkan vatandaşlarımızın sayısı 10 milyon civarında. Bu rakamın yüzde 20’si ülkenize çekilebilirse bu rakam Azerbaycan’ın turizm ekonomisine çok büyük katkı sağlar ve büyük bir başarı sağlanmış olur. Burada insanlar kendileri tur hazırlayıp çeşitli ülkelere gidiyorlar. Azerbaycan’a gelen turist sayısının artması için Azeri turizmciler tarafından güvenilir ortaklarla burada iyi bir tanıtım yapılması lazım” diye konuştu.  

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER