1200 Yıllık Ağaç Yok Olmaktan Kurtuldu

Denizli Büyükşehir Belediyesi, M.S. 800’lü yıllarda toprakla buluştuğu tahmin edilen 1200 yıllık anıt ağacı yok olmaktan kurtardı.

1200 Yıllık Ağaç Yok Olmaktan Kurtuldu
Denizli’de Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından M.S. 800’lü yıllarda toprakla buluştuğu tahmin edilen 1200 yıllık anıt ağaç yok olmaktan kurtarıldı. Tavas ilçesinin Tekke Mahallesi’nde yaşlı bir çınar ağacı olduğu ve yok olma tehlikesi bulunduğu ihbarı üzerine harekete geçen Denizli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı bölgede incelemede bulundu. Yapılan incelemede, çevre uzunluğu 11 metre olan ağaç gövdesinin ve kök boğazlarının mantarların tahribine uğradığı, yıllarca devam eden bu tahribatlar sonucu büyük kovukların meydana geldiği tespit edildi. Çeşitli zararlıların ölmeye başlayan ağaç dokularına da zarar verdiği ifade edilirken, tedavi edilmemesi durumunda yok olacağı kaydedildi.
 
Gövde yaraları temizlendi
 
Çınarın tedavisinde ilk olarak çürüyen ve kanserli olan dokular kazınarak ağaçtan uzaklaştırıldı. Mantar ilaçlarının tatbik edildiği çalışmada temizlenen kısımlar özel koruyucu maddeler ile kapatıldı. M.S. 800’lü yıllarda toprakla buluştuğu tahmin edilen ve 1200 yıldır tarihe canlı tanıklık eden anıt ağaç, yapılan titiz çalışma ve tedavi sonucunda yok olmaktan kurtarıldı. Yeniden doğaya kazandırılan yaşlı ağacın uzun süre daha tarihe tanıklık edeceği ifade edildi.
 
Tarihin canlı tanığı
 
Ağacın yok olmak üzere olduğunu kendilerine bildiren vatandaşlara teşekkür eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bugüne kadar yok olmaya yüz tutmuş birçok tarihi bina ve esere sahip çıktıklarını söyledi. Tarihi değerleri koruma çalışmalarının devam ettiğini ancak anıt ağacın geçmişten gelen canlı bir emanet olduğunu dile getiren Başkan Zolan, “1200 yıldır tarihe canlı tanıklık etmiş zenginliğimize; doğanın bize sunduğu bu büyük mirasa sahip çıkmanın mutluluğunu yaşadık. Büyükşehir Belediyesi olarak tüm değerlerimize sahip çıkmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 

 
 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER