Denizli’nin ihracat yolculuğu tam 2000 yıl öncesine dayanıyor Denizli’nin ihracat yolculuğu tam 2000 yıl öncesine dayanıyor

Trafik sigortası, her araç sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkmak, yasal olarak suç kabul edilmektedir. Trafik sigortası yaptırmak isteyen birisi bunun için sigorta şirketlerinden yardım alabilir. Trafik sigortası yaptırmak için herhangi bir sigorta şirketine başvurmanız yeterlidir. Sigorta şirketine gitmeden önce konuyla alakalı bilgi almakta ve en ucuz trafik sigortası ücretlerini öğrenmenizde de fayda vardır. Bu sayede hangi sigorta şirketlerini değerlendirmeniz gerektiği hakkında önden bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Araç trafik sigortası yaptırmadan önce konuya dair bilgi almak isterseniz, bunun için sigorta şirketlerinin internet adreslerini kullanabilirsiniz. Tüm bilgilere yer verilmese de temelde bilmeniz gereken her şeyi size söyleyebilir. Ayrıca trafik sigortası için teklif almak isterseniz, bunu yapmak için yine sigorta şirketlerinin internet sitelerini kullanabilirsiniz. Buradan konuya dair bilgi alabileceğiniz gibi, sizden iletişim bilgilerinizi talep ederek, size teklif de gönderebilirler. Bu sayede hangi sigorta şirketine gitmeniz gerektiğini evinizden öğrenebilme şansına sahip olursunuz. Araç sahibi olduktan sonra trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmanız oldukça tehlikeli ve yasak olduğu için, aracı aldıktan sonra ilk yapmanız gereken şeylerden birisi, zorunlu trafik sigortasıdır. Bu sayede trafikte hem kendinizi garantiye almış olacaksınız hem de diğer sürücüler için üzerinize düşeni yapmış olacaksınız. Olası bir kaza durumunun görülmesi halinde, her iki tarafta maddi açıdan zora girmemiş olacaktır. Kendi hasarlarınızı karşılayabilmek adına, trafik sigortasının haricinde kasko sigortası da yaptırabilirsiniz. Kasko zorunlu olmayan bir araç sigortasıdır ve yine aracınızın başına gelebilecek kazalara karşı hem sizi hem de aracınızı korumayı amaçlar.

Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilgi
Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırması gereken bir sigorta türüdür ve sigorta kapsamında, bir kaza geçirmeniz halinde, sigorta maddi ve manevi kayıplarınızı üstlenir. Kaza sonrasında araçta meydana gelen hasarlar, kişilerde meydana gelen yaralanmalar trafik sigortası tarafından karşılanır. Bununla birlikte ölüm halinde, önceden belirlenmişse ölüm tazminatının alınması durumu da yine trafik sigortası tarafından takip edilir.

Başka bir araç sigortalama işlemi olan kasko ile trafik sigortası birbirinden farklıdır. Kasko zorunlu değildir ve aynı zamanda tamamen sizin çıkarlarınızı düşünür. Karşı tarafın uğradığı hasarı sizin sigortanız karşılamaz. Fakat sizin uğradığınız tüm hasarlar kasko tarafından karşılanır. Söz konusu trafik sigortası ise sizin karşı tarafa hasar vermeniz durumunda, bu hasarı üstlenir. Ayrıca trafik sigortasını yaptırmak zorunludur. Zorunlu trafik sigortası olmadan trafiğe çıkan bir araca ceza kesilmektedir. Trafik sigortasının olmadığı fark edilen bir araç için tutanak tutulduktan sonra, araç park halindeyse otoparktan çekilir, değilse trafikten alıkonulur ve trafiğe çıkması yasaklanır. Bu nedenle trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmak oldukça tehlikelidir. Ayrıca trafik sigortasının belli bir süresi olduğu için, düzenli olarak yenilenmesi ve süresinin takip edilmesi gerekir. Aksi takdirde trafikte yine güç duruma düşme ihtimaliniz vardır.

Araç trafik sigortası sorgulaması, online mecralara kullanılarak yapılabilmektedir. Bu sorgulama sırasında aracınızın trafik sigortasının olup olmadığını, varsa ne zamana kadar geçerli olduğunu kontrol edebilirsiniz. Bu sigortanın zorunlu olmasındaki neden, trafikte yaşanabilecek olan olumsuzlukları daha fazla kontrol altında tutabilmenin yanı sıra, tarafların uğradığı hasardan ötürü mağdur olmamasını da sağlamaktadır. Araç trafik sigorta fiyatları, belli ölçülerde olsa da sigorta şirketlerine göre teklif edilen fiyatlarda değişiklik olabilir. Bu nedenle net bir fiyat verilememekler birlikte, bu konuyla ilgili sigorta şirketleri ile görüşülmesi en sağlıklısı olacaktır. Aracınıza sigorta yaptırırken, verilecek olan fiyatı etkileyen bazı unsurlar vardır. O yüzden internet üzerinden alacağınız fiyatlar da size net bilgi vermez. Konu hakkında fikir sahibi olabilmenize yardımcı olur. Sigorta şirketine gittiğinizde de internet üzerinden öğrendiğiniz fiyata yakın bir rakam duyarsınız.