Türkiye Ekonomisi Çok Farklı Bir Noktaya Geldi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, çok önemli açıklamalarda bulundu. Stratejik teşvik destekleri konusunda önemli adımlar atıldığını ifade etti. Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük 7 ekonomisi arasına gireceğini de söyledi.

Türkiye Ekonomisi Çok Farklı Bir Noktaya Geldi
Gümrük Birliği konusunda 1996'nın şartlarının farklı olduğunun önemini vurgulayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “O dönemde, en geç 2000'de Avrupa Birliği'ne üye olacağımız düşüncesiyle Gümrük Birliği Antlaşması imzalanmıştı. Bunun faydasını da gördük ancak, o zaman 'Hayır' dediğimiz her şeye şimdi 'Evet' diyebilecek bir durumdayız. Çünkü, artık Türkiye ekonomisi çok farklı bir noktaya geldi. Bugünün Türkiye'si, Avrupa'da tüm alanlarda ihalelere girme konsunda çok büyük avantaja sahip" dedi.

Türkiye'nin TTIP'e bir aşamadan dahil olması için çalışmalar yürüttüklerini de anlatan Bakan Zeybekci, "Bunu başarırsak, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği ve Serbest Ticaret Antlaşması imzalayan Türkiye, bu alanda maksimum kapsamı yakalayacak. Böylelikle dünyanın birçok ülkesiyle ticaret anlamında önemli antlaşmalar yapmış olacağız. Kanada gibi ülkelerle de benzer çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.

"RUSYA İLE YENİ BİR DÖNEME GİRDİK!"

En son Rusya ile Türk Akımı başta olmak üzere birçok önemli antlaşmaya imza atıldığını hatırlatan Zeybekci, "Karma Ekonomi Kurulu'nda da görüşmelerimiz olacak. Türkiye ile Rusya arasında hedef 100 milyar Dolarlık bir ticarete ulaşmak. Birkaç senede iki ülke arasındaki ticaret hacmi buraya varacaktır. Bir de unutmamalı ki, Türkiye'nin 10 milyar Dolarlık bir yatırımı var. Rusya'da, otomotiv başta olmak üzere birçok dalda üretim yapan Türk şirketleri bulunuyor" dedi.

Türkiye'nin Rusya ile çok değerli bir enerji bağı da bulunduğunu kaydeden Bakan Zeybekci, "Doğal gaz fiyatları indi ve çıktı. İki ülkenin gelirleri de bundan otomatik olarak etkileniyor. Bunu dengelenemenin yolu alternetif ürünlere ve yöntemlere yönelmek" dedi.

"VİZE MUHAFİYETİNİ YENİDEN SAĞLAYACAĞIZ"

Vize muhafiyeti konusunada değinen Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Şu anda kısıtlanmış durumda devam ediyoruz. Çok kısa bir zaman da iş dünyasının ve taşımacılık sektöründeki şoförlerin vize sorunları kolaylaşacak. Başka bir ülke ile ilgili bir konu olduğu için ise tarih vermek çok zor. Farklı farklı bahaneleri var . Biz de onları anlamaya çalışıyoruz ancak, çok kısa bir zamanda bu sorun insallah çözülmüş olacak. Gelinen noktada, sadece meyve grubunda ihracat konusunda sorunlar aşıldı. Birkaç meyve grubu üzerindeki görüşmeler ise devam ediyor. Bu yasağın kalkması için yürütülen görüşmelerde çok yakın zamanda sorun çözülecektir" diye konuştu.

"TERÖR ÖRGÜTLERİ, SİYASETE SALDIRIYOR"

Terör örgütlerinin şu an siyasete saldırdığını ifade eden Zeybekci, AK Parti'nin iki ilçe başkanının şehit edildiğini anımsattı. Bakan Zeybekci, "Bu kadar düşman tarafından saldırılıyor olmasının yanı sıra gerek PKK, gerek ise FETÖ ve onların uşakları bize saldırıyorlar. Aslında tüm bunlar bazı şeyleri doğru yaptığımız anlamına da geliyor. Bulunduğunuz coğrafya kaderinizdir! Biz de bir çok dinin ve ulusun biraraya geldiği bir coğrafyada yaşıyoruz. Ve ne yazık ki herkesin imrenerek baktığı bir yerdeyseniz bunun bir bedeli oluyor. Bazen bu bedel ağır da oluyor" dedi.

"TEŞVİK SİSTEMİMİZİ GENİŞLETİYORUZ"

Değerlendirmesinde teşvik sistemleri konusunda da açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, tüm dünyada gelişmiş ülkeler denildiğinde akla ilk Almanya, Japonya ve Kore'nin geldiğini ifade etti. Zeybekci, "Bu ülkeler, yıllar öncesinden görmüş olduğu stratejik alanlarda kendi devlerini yaratmak istedi. Bunun için de hiçbir kısıtlama olmadan, o sektörün şartları ve özellikleri, ihtiyaç duyulan finansmanları gibi alanlarda geniş teşvikler getirmektense tüm firmalarla oturup pazarlık yaptı. Otomotiv, petrokimya ve sağlık teknolojileri gibi alanlarda kendi devlerini çıkardı. Bu şirketlere ne istiyorsa da verdi; para ve arazinin yanında enerji güvenliği, verilerin tatil edilmesi ile dünyanın başka yerlerinden uzman getirme imkanı bile tanıdı. Tüm bu destekler devletler tarafından sağlandı. Bugün artık Türkiye Cumhuriyeti de bu tür şirketlere benzer destekleri sağlayabilecek durumda. Şimdiye kadarki teşvik destekleri devam edecek. Yeni stratejik sektörler teşviği de gelecek. Tek tek yatırımcılar ve şirketler ile görüşerek, her şirket için özel bir kanun çıkarılıyormuş gibi destek verilecek. Ve bu dünyanın en geniş teşvik sistemi olacak. Şu an Ekonomi Bakanlığı olarak bu tür şirketlerle görüşme yetkisine sahibiz" diye konuştu.

"BÜTÇE AÇIĞINI YATIRIMLAR BÜYÜTTÜ"

Bütçeye dair gelişmeleri de değerlendiren Bakan Zeybekci, "Bu sene OVP'de konuştuk. Şu anda hükümet olarak ana hatlarıyla bunları tespit ettik. Yıl sonu itibarıyla bütçe açığında yüzde 1,5'lar seviyesinde kalmak ile cari açıkla ilgili hedeflerimizi aşağıya çekiyoruz. Yani adım adım denk bütçeye doğru ilerliyoruz. Enflasyonda da çok başarılı bir noktaya doğru gidiyoruz. Bu yıl 7,5'ların altında bir yerde kalırsa, ilerleyen yıllarda yüzde 5'lere doğru ineriz. Bu yıl yatırımlardan dolayı bütçe açığını biraz aştık. Yatırımlar ve özel sektörü destekleyebilemek adına, kaynak ve imkan yaratılması için bütçe açığını bilerek büyüttük. Avrupa'nın ilk 7 ekonomisinden biri olması için bunları yapıyoruz. Bundan dönmek yok. Bu coğrafyada Türkiye bunu ya yapacak ya yapacak!" dedi.
 
 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER