PAMUKÇU PAMUKTAN VAZGEÇİYOR

Tariş Aydın Pamuk Birliği Başkanı Tahir Yaman, son yapılan çalışmalara göre Ege Bölgesi’nde TARİŞ’in pamuk aldığı yerlerde pamuk ekiminde yüzde 25 azalma olduğunu belirtti.

PAMUKÇU PAMUKTAN VAZGEÇİYOR
banner1262

Tariş Aydın Pamuk Birliği Başkanı Tahir Yaman, son yapılan çalışmalara göre Ege Bölgesi’nde Tariş’in pamuk aldığı yerlerde pamuk ekiminde yüzde 25 azalma olduğunu belirtti.
Türkiye’nin kendisine yetecek kadar pamuk yetiştirme kapasitesinin olduğuna değinen Tariş Aydın Pamuk Birliği Başkanı Tahir Yaman, böyle bir durumda dışarıdan pamuk alacağımıza kendi pamuğumuzu kullanmanın daha akıllıca olacağını söyledi. Dünya piyasasında da pamuk üretiminde azalma olduğunu belirten Yaman, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi de mısır üretimine döndü ve buna yönelik orda da bir azalma var. Şu anda borsa 4 ile 4,25 TL arasında işlem görüyor. Önümüzdeki yıl pamuk piyasasını daha iyi olacağını düşünüyoruz. Bundan sonra Tariş olarak fiyatımız belli. Borsa çarpı randıman artı çekirdek farkı olacak” şeklinde konuştu.
Tariş’in eski gücüne kavuştuğunu söyleyen Tariş Pamuk Birliği Başkanı Tahir Yaman, “Tünelin ucunda görülen ışığı yakaladık. Tariş artık küllerinde doğdu ve eskisinden daha da güçlenecek. Tariş pamuk aldığı sürece bu piyasa daha iyi olacak” dedi.
Tüccarın elindeki pamuğu emanete verdiğini belirten Yaman, bu yüzden borsada pamuğun gerektiği noktaya ulaşmadığını söyledi. Tüccarın Tariş’e sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Yaman, “Tariş artık piyasayı belli bir noktaya getirebilecek güçte. Önümüzdeki yıllarda Tariş eskiden olduğu gibi çiftçimize çapa, sulama, gübre, mazot yardımı yapacak. Önümüzdeki yıl pamukta fiyat çok daha iyi olacak” ifadelerini kullandı.
Pamuk ekiminin azalmaması için hükümete büyük görevler düştüğünü belirten Yaman, devletin prim ücretini biraz daha yükseltmesi gerektiğini hatırlattı.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2013, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243