Modeline Göre Hepsi siliniyor!

Model yılı 1997 veya daha eski olan motorlu taşıtlarını; 31 Aralık 2018'e kadar ilgili mevzuat gereğince kayıt ile tescillerinin silinmesi ve hurdaya çıkarılması suretiyle başvuranların motorlu taşıtlar vergisi ile trafik borçları ve gecikme cezaları silinecek.

Modeline Göre Hepsi siliniyor!

Ekonomik ömrünü tamamlamış 20 yaş ve üzeri araçlarla ilgili yapılan düzenleme resmen yürürlüğe girdi. Düzenleme 355 bin kamyon, kamyonet ve çekici, 100 bin minibüs, otobüs ve panelvan, 1.6 milyon otomobil, arazi taşıtı ve motosiklet olmak üzere 2.1 milyon aracı ilgilendiriyor. 

BAŞVURU NE ZAMAN?

1 Haziran 2017'den 31 Aralık 2018’e kadar sürecek. Önce Trafik Tescil’e, aracınızı hurdaya ayırmak istediğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Buradaki işlemlerden sonra bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek aracın birikmiş tüm vergi ve ceza borçlarını sildireceksiniz. Vergi dairesinden hurda aracınızı teslim için size bir numara verilecek. Daha sonra araç teslim edilebilecek.

KİLO BAŞINA PARA

Belli kilonun üzerinde araçlara kilo başına ödeme yapılması gündemde. En son çıkan hurda yasasında Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), 3500 kilonun üzerindeki araçlara model yılına göre kilo başına 1.5 lira civarı hurda parası ödemişti. Örneğin 5 ton olan bir araç için 7500 lira ödenmişti.

ÖDEME BİR AY İÇİNDE

Araç tartılacak. Ama ağırlık ruhsatta yazan tutarı geçerse ruhsattaki rakam baz alınacak. Ödemeyi Ulaştırma Bakanlığı yapacak. Ödeme de 1 ay içinde yapılacak.

BU TARİHE DİKKAT

Başvuru yapıp aracını kayıt ve tescilini sildirenlerin tüm Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezası borcu, 31 Aralık 2016’ya kadar plakaya kesilen borçlar ve faizlerin tamamı silinecek.

Araç nereye teslim edilecek?

İl özel idaresi, büyükşehir belediyesi, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na teslim edilecek.

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER