Kızılçamlardan avro akacak

Denizli Orman Bölge Müdürü Ahmet Ersoy, Çal ilçesinde 500 hektarlık özel ağaçlandırma sahasının 50 hektarlık bölümünde boya sanayinde kullanılan doğal reçine üretimine başlandığını söyledi.

Kızılçamlardan avro akacak
Denizli Orman Bölge Müdürü Ahmet Ersoy, Çal ilçesinde 500 hektarlık özel ağaçlandırma sahasının 50 hektarlık bölümünde boya sanayinde kullanılan doğal reçine üretimine başlandığını söyledi. 60 yıl önce Türkiye’nin ilk özel ormancılığının Çal’da başladığını belirten bölge müdürü Ersoy, “Şuan 60 yaşında olan kızılçam ağaçlarından reçine üretiminin başladı. Her kızılcam ağacından yılda ortalama 2-2.5 avroluk reçine çıkıyor. Toplanan reçinelerin kilogramı şuan 1 avrodan ihraç ediliyor. 30 yaşını geçmiş bir hektarlık kızılçam ormanında yılda 750 kilogram reçine üretimi yapılabilir. İlk reçine hasadını 2015 yılında yapacağız. Denizli’nin özel ormanlarından üretilecek reçine ile kızılçam ağaçlarından avro akacak. Üretilecek reçinenin satılmaması gibi bir durumu yok. Pazarı son derece açık” dedi.

Sentetik reçineye yasak geliyor

Reçinenin, sakız, yapıştırıcı, mürekkep, boya, vernik, emaye, ilaç, kozmetik sanayi, ağda üretimi kimya sanayi ve pigment üretiminde kullanıldığını belirten Bölge Müdürü Ersoy, “Ülkemizde reçine üretimine uygun alanlar Ege ve Marmara bölgelerindeki orman alanlardır. 1980 yıllarının başından itibaren tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de doğal reçine ve türevlerinin yerini büyük oranda sentetik maddeler almıştır. İthal reçine, terebentin, sentetik maddeler ve türevleri doğal reçine ve terebentine göre ucuz olması nedeniyle nedeni ile ülkemizde reçine üretimi tamamen bitme noktasına gelmiştir. Ancak sentetik reçine kullanımına yasak gelecek. Yasakla birlikte doğal reçineye gelen talep artacaktır. Çal ilçemizde reçine üretiminin sağlıklı bir şekilde yapılması için özel orman sahiplerine eğitim de dahil elimizden gelen desteği vereceğiz. Çal’da önümüzdeki 10 yıl sonra yaklaşık 30 bin hektarlık ormanlık alan reçine üretimine uygun hale gelecek. Devlet ormanlarının da reçine üretimine açılmasıyla birlikte bölgedeki milyonlarca ağacımızdan reçine alabileceğiz. Reçine, bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.


haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2013, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER