Hayallerinin Kapılarını İŞKUR, İşletmesinin Kapılarını Kendisi Açtı

Denizli'de bir Vatandaş İŞKUR Sayesinde hayallerine kavuştu. Doğuştan belinde kist rahaksizlığıyla dünyaya gelen 26 yaşındaki Ali Karamürsel hayat hikayesini ve hayallerine nasıl kavuştuğunu anlattı. 

Hayallerinin Kapılarını İŞKUR, İşletmesinin Kapılarını Kendisi Açtı

Doğuştan belinde kist rahaksizlığıyla dünyaya gelen 26 yaşındaki Ali Karamürsel hayat hikayesini ve hayallerine nasıl kavuştuğunu anlattı. 

Ali Karamürsel, Doğuştan hasta ve sonrasında engelli durumuna düşmüş bir kişiyim. Belki en çok da bu yüzden yaşamın içinde ben de varım demeyi bildim. İŞKUR hayallerimin kapılarını açtı. 1992 yılında Bursa’da doğdum. Üç aylık iken ailem ile birlikte Denizli'ye yerleşmişiz. Doğuştan belimde kist olduğundan ailem Denizli'ye gelmeden ameliyat yaptırmış. Kist iyi huylu çıkmış fakat ameliyat sırasında belimdeki sinirler zedelendiği için engelli durumuna düşmüşüm.

Karamürsel, Çocukluk döneminde ailemden uzak başka bölgelerde yaşayamam diyerek, İlkokulu köyde okudum. Ortaokulu da köyde okudum.  Babam lise eğitimine devam edip etmeyeceğimi sordu. Çocukluğumda yaşadığım bu tedirginlikten dolayı liseye devam etmek istemedim. Bulunduğum bölgede berber olarak yaşamıma devam etmeyi karar vermiştim.

Ali Karamürsel konuşmasına şöyle devam etti. Bir gün amcamın oğluna yardım etmek için inşaat işinde çalışmaya gitmiştim. Gün boyu çalıştığımız bu işi çok sevdim. ve oradaki ustalar da yaptığım işi çok beğendiler. Bunun üzerine Çıraklık Eğitim Kursunda Sıhhi Tesisat Bölümüne yazılmaya karar verdim. Çıraklık Eğitim Kursuna başladığımda 15 yaşındaydım. 18 yaşında kalfalık belgesini aldım. 2 yıl sonra çalıştığım firma sahibi emekli olacağı için firmayı kapatma kararı aldı. Bana firmayı alıp işletebileceğimi söylemişti ama maddi olarak benim firmayı alacak gücüm yoktu. Firma kapandıktan sonra bu mesleği bırakmaya karar verdim. 2013 yılında Tekstil firmasında çalışmaya başladım. 2015 yılında bir gün, gazeteden İŞKUR’un engelli girişimcilere hibe desteği sunduğunu öğrendim. Kafamda oluşan ilk düşünce ‘’ Ben bu destekten yararlanarak kendi iş yerimi kurmalıyım ‘’oldu.

Okuduğum haberin detaylarını öğrenmek için hemen Denizli İŞKUR’a gittim. Girişimcilik kurslarına katıldım. Sertifikamı aldım.

Çalıştığım tekstil firmasında tanıştığım Zeki amcanın da tavsiyesi üzerine Sıhhi Tesisatçılıkta ustalık belgemi almaya karar verdim. Sınava girdiğimde mesleğimden uzaklaşmış olduğum için soruları çözmekte zorluk çektim. Fakat sınavı geçtim. Sınavdan sonra uykularımı kaçıracak kadar mesleğimi unutup unutmadığımı düşündüm. Çalışmakta olduğum işyerinden ayrılmaya ve bir an önce kendi işimin patronu olmaya karar verdim. 2016 yılı Haziran ayında işyerinden ayrıldım. Hemen projemi hazırlamaya başladım. İŞKUR’dan gelecek haberi bekledim. Başvuru sürecinde güler yüzü ve anlayışıyla İŞKUR personeli bana çok destek oldu. 

2016 yılının Aralık ayında İŞKUR’un verdiği destek sayesinde Karamürsel Sıhhi Tesisat adındaki işyerimi açtım. 2017 yılında şükürler olsun ki İşlerim giderek arttı. Keşke bu işe daha önce başlamış olsaydım. Gazetedeki haberi okumasaydım, İŞKUR’un hibe desteği olmasaydı; işyeri açmayı belki hiç düşünmeyecektim. Bana güç verip yeniden mesleğimi yapmamı sağlayan İŞKUR’a, bu süreçte bana destek olan ustalarıma, büyüklerime çok teşekkür ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun. dedi.

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER