Eylül Ayı İhracat Artışında Denizli İkinci Sırada

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ihracat rakamlarına göre, ülkemiz ihracatı geçen sene Eylül ayına kıyasla %0,8’lik azalışla 10 milyar 451 milyon USD olarak gerçekleşti. 1 Ocak-30 Eylül tarihleri arasındaki toplam ihracat ise %2,7 azalış gösterdi.

Eylül Ayı İhracat Artışında Denizli İkinci Sırada
TİM tarafından açıklanan ihracat rakamlarıı değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, Eylül ayı ihracat rakamlarının düşmesini şöyle yorumladı, "2015 yılında Kurban Bayramı’nı yine Eylül ayı içerisinde kutlamıştık. Ancak; bayramın ilk günü perşembe idi. Bu sene ise bayramın ilk gününün pazartesiye denk gelmesi ve 9 günlük tatil, bu ay yaşanan %0,8’lik ihracat kaybının temel sebebi. Yurt dışındaki alıcılarımızla olan ticari ilişkilerimiz biraz da bu nedenle sekteye uğradı."

Denizli İhracat Performansı Eylül Ayında Dikkat Çekti

TİM tarafından kayda alınan Denizli ihracatı Eylül ayında, geçen seneye göre %10’luk bir artışla, 213 milyon USD’den, 235 milyon USD’ye yükseldi. Bu performansla en fazla ihracat gerçekleştiren 10 il içerisinde, ihracatını Eylül ayında en fazla artıran ikinci il Denizli oldu. Ocak-Eylül aralığında ise Denizli firmaları tarafından yapılan toplam ihracat %2,1 artarak, 2 milyar 045 milyon USD oldu.

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda açıklanan ihracat Eylül ayında %3 artarak 178 milyon USD olarak gerçekleşti. Ocak-Eylül aralığında ise, geçen sene aynı döneme kıyasla ihracat artış oranı %1,5.

En Önemli Pazarlarımızdaki Artışlar Dikkat Çekiyor

İhracatımızda en çok paya sahip pazarlarımızdaki ihracat artışları dikkat çekiyor. Eylül ayında Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracatımız %3, Uzakdoğu ülkelerine olan ihracatımız ise %0,6 artış gösterdi. 2016 yılının ilk 9 aylık döneminde ise, AB’ye olan ihracatımız %5,4, Kuzey Amerika ülkelerine olan ihracatımız ise %2,3 oranlarında arttı.

İhracatımız ve Büyümemiz İvme Kazanmaya Devam Edecek

Dünya ticaretindeki daralma devam ediyor. OECD’den sonra Dünya Ticaret Örgütü de küresel büyüme tahminini aşağı yönlü revize ederek %2,8’den %1,7’ye düşdü.

Türkiye'nin büyümesine devam ettiğine dikkat çeken Kocasert, "Yılın ikinci çeyreğindeki %3,1’lik büyüme rakamıyla bir çok AB ve G-20 ülkesinden daha yüksek bir büyüme rakamına ulaşmıştık. İhracatımızda 2016 yılının ilk yarısından itibaren yakaladığımız ivmeyi, yılın kalan 3 ayında da devam ettirerek, yılsonu itibariyle ülke ihracatımızın bir önceki yıla göre artış kaydetmesini öngörüyoruz." diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER