Denizli'ye Milyonlarca Dolarlık Yatırım Geliyor

Amadeus Resources firması, Tavas ovasındaki 8 ayrı noktada jeotermal kaynak bulmak amacıyla sondaj çalışmaları için kolları sıvadı. Her biri 1.8 milyon dolara mal olacak sondajlar sonrası beklenen jeotermal kaynaklara ulaşılabilinirse, Tavas Ovası Türkiye'nin sera merkezi olma yolunda büyük bir adım atmış olacak.

EKONOMİ 20.07.2020, 10:59 20.07.2020, 11:09
Denizli'ye Milyonlarca Dolarlık Yatırım Geliyor

HABERDENİZLİ.COM

8 sondaj başvurusunun 2'si için ÇED onayının alındığını, diğerlerinin de onay sürecinde olduğunu söyleyen Amadeus Resources Enerji Tic. Ltd Şti. Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, yapılan yatırımın çok büyük gelişmelerin önünü açacağını söyledi. 

DÜNYA PAZARINA AÇILMADA KOLAYLIK
Öncelikli hedeflerinin Tavas bölgesindeki jeotermal potansiyeli tespit etmek ve potansiyele göre projeler geliştirmek olduğunu belirten Çiloğlu, "Yabancı ortağımızın Rusya, Avrupa ve Kuzey Afrika’da yatırımları olan bir firma olması nedeniyle Tavas’ta projeler kapsamında oluşacak üretimlerim dünya pazarına açılmasında büyük kolaylık sağlayacaktır." dedi.

TAVAS İÇİN AÇILIM KAPIDA
Jeotermal kaynaklar açısından son derece zengin olan Denizli'de kaynakların yeterince kullanılmadığının altını çizen Amadeus Resources Enerji Tic. Ltd Şti. Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, "Özellikle seracılıkta çiftçiye yüksek katma değer sağlayan jeotermal ile ısıtılan sera projeleri maliyet açısından ciddi avantaj sağlamaktadır. Sarayköy’de başlatılan jeotermal ile ısıtılan sera projesi Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sera Bölgeleri uygulaması jeotermal potansiyeli tespit edildiğinde Tavas için de ciddi bir açılım olacaktır." dedi.

Denizli'ye Milyonlarca Dolarlık Yatırım Geliyor

ÇEVREYE SIFIR ZARAR
ÇED süreci tamamlanan bölgelerde arama sondajı yaparak bölgenin sıcaklık potansiyeli ve jeolojik yapısı hakkında bilgi toplayacaklarını söyleyen Çiloğlu, " Sondaj sırasında her sondaj için 2000 metrekare kadar alan işgal edilecek sondaj sonrası ilgili alan eski haline getirilerek tarımsal alanlara hiçbir şekilde zarar verilmeyecektir." dedi. 

TAVAS TÜRKİYE'NİN HOLLANDASI OLABİLİR
Türkiye'den 23 kat küçük olan Hollanda  555 milyar dolarlık toplam ihracatının 107 milyar dolarını  modern seralarda yapılan  tarımsal üretim ve diğer tarımsal ürünlerden sağladığını söyleyen Çiloğlu, sondajlar sonrası ortaya çıkacak jeotermal enerji ile beslenecek seralardan çok yüksek verim elde edilebileceğini belirterek, "Tarım devi Hollanda'nın sera alanları yüzölçümü neredeyse Tavas Ovası kadar. Hollanda'daki seralarda metrekare başına domates üretimi 65 kg'a kadar yükseldi. Burada yapılacak jeotermal yatırımı sonrası kurulacak seralarda bu verim yakalanabilir. Tavas Türkiye'nin Hollandası olabilir." diye konuştu.

Denizli'ye Milyonlarca Dolarlık Yatırım Geliyor

Denizli'ye Milyonlarca Dolarlık Yatırım Geliyor

Yorumlar (5)
Ahmet Gözalükaya 3 hafta önce
Tavasda jeotermal bulunduda bizim haberimizmi yok
KAZIM 1 yıl önce
Bu proje küçük çiftçileri bitirir
nevpa 1 yıl önce
Kale tavas ta nasibini alir inşAllah
Murat 1 yıl önce
Aydınlılarıda bu şekilde kandırmışlar. Amaç jes kurmak!! çiftçi umurlarında bile değil!! jeotermal enerji santrali istemiyoruz
Cemsir 1 yıl önce
Niye yabanci turk yatirimci yokmu