banner1348

Denizli İhracatı Büyüyor

DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli ihracatının yüzde 7.23 artarak, Türkiye ihracat artış oranının üzerine çıktığını belirtti.

Denizli İhracatı Büyüyor
Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, yaptığı  açıklamada, Ocak- Ağustos 2016 döneminde Türkiye ihracatı bir önceki senenin aynı dönemine göre gerilerken, Denizli ihracatının yüzde 7.23'lük artış yakalamasının sevindirici olduğunu açıkladı. Aynı dönemde Denizli ihracatının yüzde 7.23 artış göstererek ülkedeki artış oranının da üstüne çıktığını ifade eden Keçeci, "Böylece Denizli, Türkiye ihracatının amiral gemilerinden biri olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. 1 Ocak- 31 Ağustos dönemi baz alındığında geçen yıla göre Türkiye'nin toplam ihracatında yüzde 3.1'lik düşüş gözlemlenirken, aynı dönemde Denizli ihracatında yüzde 7.23 artış sağlanması Denizli'nin ihracat gücünü bir kez daha ortaya koydu. Bu yılın Ağustos ayında 267 milyon 98 bin dolar ihracat gerçekleştiren Denizli, sadece 2016'nın değil, son 21 ayın en yüksek aylık ihracat rakamını yakalamış oldu. Kapasite kullanım oranları, enerji sarfiyatları gibi verileri değerlendirdiğimizde bu artışın geleceğini bekliyorduk ancak bu kadar iyi bir rakam beklemiyorduk" dedi. 


Hedefin 300 milyon doları aşmak olduğunu belirten Keçeci, "Hedefimiz 300 Milyon Dolarlık eşiği kalıcı olarak aşmak olmalı. Ancak her zaman söylediğim şeyi bir kez daha söylemekte fayda görüyorum. Denizlili sanayiciler kapasitelerini yüzde 85'in üzerinde yani tamamına yakınını kullanmaktadırlar. Fabrikalarımızın suyunu sıksanız mevcut kapasiteyle yapabileceğimiz aylık 300 milyon dolarlık ihracattır. Denizli'deki yatırımın önünün açılması gerekiyor. Bu nedenle biz Denizli Sanayi Odası şu anda hemen hemen tüm mesaimizi yeni üretim alanları yaratmak için harcıyoruz. Eğer bu çabalarımız boşa gitmez de yeni bir yatırım dalgası yaratabilirsek Denizli'nin ihracatta ilk 5'i zorlayacağını düşünüyorum. Bunun istihdam ve genel anlamda ekonomiye yansımalarının çok olumlu olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2016, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER