Çİftçinin Korkulu Rüyası Dona Karşı Donsavar'ı Üretti

Kış aylarında çiftçinin korkulu rüyası zirai dona karşı Denizli'nin Acıpayam ilçesinde emekli öğretmen 'donsavar'ı icat etti.

EKONOMİ 17.04.2019, 09:10
Çİftçinin Korkulu Rüyası Dona Karşı Donsavar'ı Üretti
banner1621

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Ferudun Güneş, kış aylarında çiftçilerin korkulu rüyası olan zirai dona çözüm olacak "Donsavar" makinesi icat etti.

Denizli'nin zirai don riski taşıyan iller arasında olduğu, her yıl nisan ayında hemen hemen bütün üreticilerin ürünlerine zarar verdiği belirtildi. Don olayına çözüm bulmak için çareler aranırken Denizli'nin Acıpayam ilçesinde emekli öğretmen olan Güneş, donsavar makinesini yaptı. 

Güneş, "Zirai donun etkili olduğu Nisan ayında sıcaklık değerlerinin düşüşünün gün doğumuna kadar devam etmektedir. Sıcaklık değerlerinin düşüşünün hızlı ya da yavaş olmasını sağlayacak olan etmenin ise havadaki nem oranı, yağış, gökyüzünün açık ya da kapalı olması neden olmaktadır. Sıcaklık değerlerinin düşüşü özellikle sabah saatlerinde olduğu görülmekte olup tarımsal üretimde yaşanan zararlarında bu periyotta yaşandığı görülmektedir. Bu neden ile de üreticilerin tarım ürünlerini korumak için alacak oldukları önlemleri özellikle bu saatler arasında alması önerilmektedir." dedi.

Zirai don tahmini yapılan iller ve yapılmayan illerdeki tüm üreticilerin sürekli olarak tahminleri takip etmesi gerektiğini belirten emekli öğretmen Güneş, "Çünkü hava durumu sürekli olarak değiştiği için don tahminleri de durmadan değişiyor olacaktır. Bugün gözükmeyen don 1 saat sonra uyarıya düşebilir bunun için tedbir olarak zirai don ilaçları, zirai don makinesi, sisleme sistemi hazır olarak tutulmalıdır. Sonradan gelen uyarıyla birlikte hazır olmak tüm üreticilerin ve çiftçilerin yararına olacak bir durumdur. Sıcaklık değeri 2 derecenin altına düştüğü anda tedbirli bir şekilde müdahale etmek için hazırlanıp hemen müdahale edilmelidir." dedi.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (1)
Recep TEMÜR 2 yıl önce
donsavar makinasını begendim ilgimi çekti irtibat telefonunuz yok eklerseniz seviniriz.