Alman RWE, Demirer Enerji’nin rüzgar santrallerini kiraladı

Alman elektrik ve gaz şirketi RWE, Ege bölgesinde rüzgâr santrali yatırımları bulunan Demirer Enerji ile üretim kapasitesinin satın alınmasına dair anlaşma imzaladı.

Alman RWE, Demirer Enerji’nin rüzgar santrallerini kiraladı

Alman elektrik ve gaz şirketi RWE, Ege bölgesinde rüzgâr santrali yatırımları bulunan Demirer Enerji ile üretim kapasitesinin satın alınmasına dair anlaşma imzaladı. RWE, anlaşma kapsamında 39,2 megawatt (MW) kapasiteli MARE ve 30,4 MW kapasiteli Anemon rüzgâr santrallerinin 2013 üretiminin tamamını satın aldı.

İstanbul’da gerçekleşen imza töreninde Demirer Holding ve RWE yöneticileri bir araya geldi. RWE Turkey Holding AŞ CEO’su Dr. Andreas Radmacher, “Türkiye’de enerji arz güvenliğini ve çevre dostu enerji üretimini destekliyor, müşterilerimize yenilikçi ürün seçenekleri sunarak sektöre katkıda bulunmayı hedefliyoruz.” dedi. Türk elektrik piyasasına bir ivme kazandırarak daha likit ve şeffaf bir elektrik toptan ticaret ortamı oluşmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Dr. Radmacher “Türkiye’de ilk Avrupa Enerji Ticareti Federasyonu (EFET) sözleşmesini imzalayarak toptan satış piyasasındaki standartlaşma adına önemli bir adım attık. Demirer Enerji ile imzaladığımız EFET sözleşmesi ile sürdürülebilir ve uzun vadeli işbirliğimizin temelini attık.” diye konuştu.

Demirer Holding Yönetim Kurulu Üyesi Önder Demirer ise imzalanan sözleşme ile sektöre örnek olduklarını vurguladı. Demirer, “Türkiye’nin ilk rüzgâr santralini 1998 yılında faaliyete geçirdik ve hâlen sektördeki en büyük oyunculardan biriyiz. Türkiye ekonomisinin gelişimi için enerji sektörünün artan ihtiyaçlarının bilinciyle yatırımlarımızı sürdürmekteyiz. Her iki taraf için de fayda sağlayan bu anlaşma ile iş ortağımız RWE elektrik satışında ticari riski üstlenerek bizim de uzmanlık alanımız olan yatırım alanlarına odaklanabilmemize imkan sağlıyor. Biz de Demirer Enerji olarak, gerek yaptığımız yatırımlar gerekse bu tarz olumlu işbirlikleriyle sektöre katkıda bulunmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2013, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER