Potansiyel hayata yansıtıldığı ölçüde başarılı olunur

Prof. Dr. Acar Baltaş, Denizli Belediyesi başkan yardımcıları ve daire müdürlerine Potansiyelini Performansa Çevirme Eğitim Semineri verdi.

EĞİTİM 25.09.2012, 18:25 25.09.2012, 18:30
Potansiyel hayata yansıtıldığı ölçüde başarılı olunur
banner1665

Çamlık Ofis'teki eğitim seminerine, Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ünal, Şamil Çınar, Nilgün Ök ve Aytaç Turgut ile daire müdürleri katıldı. Baltaş, potansiyelin hayata yansıtıldığı ölçüde başarılı olunacağını ifade ederek, insanların bulunduğu konumdan altına bakması durumunda kendini dev aynasında göreceğini, üstüne bakması durumunda ise başarısızmış gibi göreceğini belirtti. Prof. Dr. Batlaş, “Benim için başarı, potansiyeli hayata geçirmektir. Bulunduğumuz çizginin altına bakarsak kendimizi dev aynasında görebiliriz. Üstüne bakarsan başarısızız demektir. Mahalle arkadaşlarınızı, okul arkadaşlarınıza bakarsanız sizin yerinizde olmak isteyen birçok insanı görebilirsiniz. Bizler yöneticiyiz. Performansımızı sürekli korumak ve üzerine artı değer koyarak yola devam etmeliyiz. Performansımızı korumak ve üzerine eklemek için yediklerimize ve uykumuza dikkat edeceğiz. Bir gün uykusuz işe gelip çalışanlarımızın karşısına çıktığımızda ne halde olacağımızı düşünmek gerekir. Her gün en üst düzeyde yapabileceğimizin en iyisini yapmak zorundayız.” dedi.

        İşyerlerinde potansiyelin performansa çevrilmesinde yapılan işin yürekten yapılmasının zorunluluk olduğunu ifade eden Prof. Dr. Atlaş, şunları dile getirdi: “İnsanların yaptığı işleri yürekten yaptıklarının işareti fazladan çaba göstermektir. Bu da kişinin ait olduğu kurumun varlık sebebine inanıyor olmasıyla gerçeğe dönüşüyor. Kişi kurum değerlerini benimsemiş olmalıdır, hedeflerinde heyecan duymalıdır. O kurumda çalıyor olmasından gurur duyması ise olmazsa olmazlardandır. İnsanların yaptığı işleri sevmesi o kadar kolay değildir. Yaptığı işi sevmesi için hayatta elinden gelen bir işi yapıyor olması lazım. Yaptığı işi sevmesi için insanın varlık sebebiyle yaptığı iş arasında köprü kurması lazım. Ücreti artırmak bile insanın en fazla 3 ay en iyi iş çıkarmasını sağlıyor. Para aslında iyi motivasyon aracı değildir. İnsanların zevk aldığı bir şeyi paraya çevirirseniz o işin tadı kaçıyor. Üretici işlerde para faydası var ama zihinsel yaratıcılık gerektiren işlerde para zarar getirebiliyor. Onun yerine çalışanı eşiyle tatile göndermek insanı daha çok motive edebilir.”

Yorumlar (0)