banner1348

Otizm Dostu Belediye

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin Otizm Derneği'ne ücretsiz tahsis ettiği okulda, otizmli çocuklar ilk kez yapılan tersine kaynaştırmalı eğitim programıyla yaz döneminde normal gelişim gösteren akranları ile birlikte eğitim aldı. 

Otizm Dostu Belediye
banner1336
Otizmli bireylerin toplumsal entegrasyonunun sağlanması için sürdürülebilir politikaların oluşturulması ve toplumun tüm kesimlerinde otizmle ilgili farkındalığın artırılmasına yönelik desteklerini her fırsatta ortaya koyması nedeniyle 'Otizm Dostu Belediye' unvanı bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin Otizm Derneği'ne ücretsiz tahsis ettiği okulda tersine kaynaştırma eğitim veriliyor. Down sendromlu gençlere yönelik hayata geçirdiği 'Down Kafeterya' projesi ile dikkat çeken Denizli Büyükşehir Belediyesi, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde Denizli Otizm Derneği'ne 3 yıllığına ücretsiz okul binası tahsis etmişti.

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle Denizli Otizm Derneği'nin imza attığı proje kapsamında otizmli çocuklar, yaz döneminde de normal gelişim gösteren akranları ile birlikte eğitim aldı. Bu kapsamda Türkiye'de ilk kez yapılan tersine kaynaştırmalı eğitim programıyla minikler, yeni arkadaşlıklar kurarken yapılan etkinliklerle hem eğlendi hem de öğrenme imkanı buldu. 

Hafta içi her gün verilen eğitimlerde oyun temelli etkinliklere ağırlık verilirken, rutin faaliyetlerin yanı sıra günlük olarak değişen eğlenceli aktiviteler de yapıldı. 2 öğretmen, 1 psikolog ve her otizmli çocuğa eşlik eden bir yardımcı öğretmenin bulunduğu okulda, miniklerin mümkün olduğunca bağımsız hareket edebilmesi amaçlı aktivitelere öncelik verildi. 18 Temmuz'da başlayan eğitimler 26 Ağustos'ta sona erdi. Veliler, çocukları için ücretsiz tahsis edilen okul için AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a teşekkür etti.

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER