banner1120
banner1029
26 Ağustos 2015 Çarşamba 18:01
372 Okunma
MASADA YETKİLİ KAZANIMLARDA ETKİLİ SENDİKA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Eğitim-Bir-Sen Denizli Şube Başkanı Kazım Tefçi; “3 Ağustos tarihinde başlayıp 22 Ağustos tarihinde sonuçlanan; toplu sözleşme görüşmeleri kamu personelinin geneline ve eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin konularda Kamu İşveren Heyetiyle karşılıklı uzlaşmayla sonuçlandı” dedi.

Buna göre eğitim hizmet kolundaki kazanımlarımızı şu şekilde sıralayabiliriz diyen Tefçi;

1-Nöbet ücretini söke söke aldık
Mesleki eğitim merkezler dâhil örgün eğitim kurumlarında fiilen nöbet tutan öğretmene ve müdür yardımcılarına nöbet görevi karşılığı nöbet tutulan gün için haftada, 2016 yılında 2 saat yani 98 TL, 2017 yılında ise 3 saat yani 140 TL nöbet ücreti ödenmesini sağladık.

2-Sınav ücreti adaletsizliğini giderdik
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlarda görev alanlara ek ders ücreti yerine, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarda görev alanlara ödenen tutarda ücret ödenmesini sağladık. Sözleşmenin yürürlüğe girmesiyle daha önce MEB’in merkezi sınavlarında ödenen 45 TL olarak ödenen oturum başı ücret, 122 TL’ye çıkarıldı. Sınav ücretinde yüzde 271 artış sağlanan toplu sözleşme hükmünün ardından hafta sonu 4 oturum sınav görevi alan bir öğretmen 480 TL sınav ücreti alabilecek.

3. 4/C’li personelin kadroya geçirilmesi konusunda ortak çalışma yapılması, ek ödemelerden istifade edememeleri nedeniyle mağdur olan 4/C’li personele, 150 TL ek ödeme ödenmesi konusunda anlaşma sağlandı.

4-İLKSAN üyeliği isteğe bağlı hale geldi
Uzun süredir tartışmaların odağında olan ve zorunlu üyelik nedeniyle tepkilere neden olan İLKSAN üyeliği artık zorunlu olmayacak. 2. Dönem Toplu sözleşme görüşmelerinin 2012 yılından sonra göreve başlayanların üyeliklerinin isteğe bağlı hale getirilmesini yeterli göremeyen İLKSAN üyelerinin istediği oldu. İLKSAN’da zorunlu üyelik ve zorunlu aidat ödenmesi tahakkümü sona erdi. İLKSAN’ın tüm üyeleri istemeleri halinde üyelikten ayrılabilecekler.

5-Memur ve hizmetliye fazla çalışma ücreti geldi.
Hafta sonlarında düzenlenen kurslarında görev alan memur ve hizmetlilere, birim fazla çalışma ücretinin iki katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenmesini sağladık. Buna göre hafta sonu kurslarında görev alan memur ve hizmetlilere fazla çalışmaları karşılığında saat başına 3,26.-TL tutarında ücret ödenecek. Bu sayede bugüne kadar fazla çalışma ücreti ödenmeyen ya da yerine izin verilmeyen emeğin karşılığı iki kat fazlasıyla alınmış oldu.

6. Cuma günleri ibadet hürriyeti kapsamında Cuma namazı konusunda öğle tatilinde düzenleme yapılması hususunda çalışma yapılacak.

7. 2016 yılının ilk 6 ayında % 6, ikinci 6 ayında % 5 olmak üzere toplamda yıllık kümülatif olarak %11,3 artış yapılmasına, 2017 yılı için ise ilk 6 ayında % 3, ikinci 6 ayında % 4 olmak üzere toplamda yıllık kümülatif olarak %7,1 oranında artış yapılmasına,

8. Enflasyon oranları maaş zam oranlarını aşması halinde enflasyon farkının ücretlere yansıtılması kararlaştırıldı.

9-Emekli kamu görevlilerinin maaşlarına 100 TL ilave artışla en düşük kamu görevli emeklisi aylığına 1 Ocak 2016 itibariyle %19,1 zam aldık

10-Emekli ikramiyelerinde (oransal zam kaynaklı artış yanında) 3.760 TL ilave artış sağladık
Özel Hizmet Tazminatı Yansıtma Oranları’nın 15 puan artırılması, kamu görevlilerinin emekli maaşlarına (oransal zamlarla oluşacak artış dışında) 100 TL ilave zam yapılması yanında, emekli ikramiyelerine de (otuz yıllık çalışma süresi esas alındığında) 3.760 TL ilave zam yapılmasını sağlamıştır.
Bir başka ifadeyle, 1 Ocak 2016 itibariyle %6’lık artışa ilave olarak bütün kamu görevlilerinin emekli ikramiyelerinde 3.760 TL tutarında ilave artış olacaktır.

11. 2005 yılından sonra göreve başlayan tüm kamu görevlilerine ilave 1 derece verilmesi, bu kapsamda 2005 yılında sonra atanan yaklaşık 400 bin öğretmene derece artışı sağlanmış oldu.

12. Eş durumu tayinlerinde öngörülen 3 yıl kesintisiz sigortalı olma şartının 1 yıla indirilmesi,

13. Şef, mübaşir, sivil savunma uzmanı ile KİT’lerdeki mühendis, mimar, koruma ve güvenlik görevlilerinin tazminatlarında artışlar sağlanmıştır. Buna göre şeflerin ek ödeme oranlarında 7 puan (55 TL) artışa gidilmiştir.

14-Kredi ve Yurtlar Kurumu personelinin nöbet ücreti iki katına çıkarıldı.
Kredi ve Yurtlar Kurumunda Yurt yönetim memurlarının Özel ve Gece Hizmetleri kapsamında mesai saatleri haricinde ve hafta sonlarında ifa ettikleri nöbet görevi karşılığında ödenmekte olan fazla çalışma ücretlerinin iki katı tutarında ödenmesini sağladık.

15-Geliştirme ödeneği ödenmesine devam edilmesini sağladık.
Akademisyenlere ödenmekte olan (Aralık 2015 tarihinde sona erecek olan) üniversite geliştirme ödeneğinin 2016 ve 2017 yılları için de ödenmesini sağladık.

16-Üniversitelerin ikinci öğretim yapılan birimlerindeki fazla çalışmaya ilişkin sınırlamaların azaltılmasını sağladık.
Üniversitelerin ikinci öğretim yapılan birimlerindeki fazla çalışma ücreti ödenmesindeki idari personel yönünden getirilen sınırlamaların kaldırılması yönünden önemli bir adım attık. Buna göre fazla çalışma ücreti ödenmesindeki ikinci öğretim yapılan birimlerdeki idari personel yönünden öngörülen %30 sınırının %40’a, diğer birimlerdeki idari personel için öngörülen %10 sınırlamasının %15’e çıkartılmasını sağladık.

17-Yabancı dil sınavlarında her bir komisyon üyeliğine ücret ödenmesini sağladık.
Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 12. maddesinin birinci fıkrası çerçevesinde yapılan yabancı dil sınavlarında yazılı ve sözlü sınav komisyonlarında görev alan komisyon üyelerine, her bir komisyon üyeliği ücretinin ayrı ayrı ödenmesini sağladık.

Tefçi, “Genel yetkili olan sendikamız bu kazanımlarla toplu sözleşme masasında etkisini bir kez daha göstermiştir. Alanda üyelerimize vermiş olduğumuz sözleri gerçekleştirmiş olmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Masada yetkili kazanımlarda etkili sendika olmaya devam edeceğiz” dedi.haberdenizli.com

Son Güncelleme: 26.08.2015 18:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serkan 2015-09-01 14:13:22

Nasılda aldınız Babayı YUHH akp uşakları