DSO Başkanı Keçeci,Tekstil Eğitimi Ağlıyor

Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, son dönemde hemen hemen her sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de yaşanan nitelikli insan kaynağı ihtiyacı konusunda çarpıcı tespitlerde bulundu.

EĞİTİM 22.11.2018, 10:53 22.11.2018, 11:09
DSO Başkanı Keçeci,Tekstil Eğitimi Ağlıyor

HABERDENİZLİ.COM

Bir tekstil ülkesi olan Türkiye’de tekstil mühendisliği eğitiminin bugüne kadarki en zor günlerini geçirdiğini ifade eden Keçeci’nin açıklamaları şu şekilde: “Türkiye’nin tekstil ürünleri ihracatı 25,2 milyar dolar seviyelerinde. Sektörün ülke genelindeki istihdamı 918.174 kişi ile toplam istihdamın % 7’sini oluşturuyor. Tekstil ve hazır giyim sektörü, ürettiği doğrudan, dolaylı ve uyarılmış brüt katma değer ile de ülkemizin en önemli sektörü. Ayrıca sektörün ülke geneline yayılan işletme yapısı ile girişimcilik ve istihdam yaratma yönünden de Türkiye için en kritik, en canlı, en fazla katma değer üreten iş ve yatırım alanlarından biri olduğu ortaya çıkıyor. 

Tekstil üretiminin de diğer üretim dallarında olduğu gibi, moda-marka yaratan, Ar-Ge’ye açık, daha fazla değer üreten sektör olması yönünde hayli uğraşı veriliyor.

Bu konuda Sanayi Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sivil Toplum Örgütleri önemli proje ve çalışmaları, ciddi miktarda bütçeler ayırarak gerçekleştiriyor. Türkiye içinde ve dışında efektif moda ve tasarım merkezleri oluşturuluyor, bu merkezlerde önemli defileler, şovlar, Ar-Ge ve tasarım faaliyetleri yapılıyor.  

Tüm maksat, daha farklı tekstil ürünü üretebilmek ve tekstilde daha çok değer yaratabilmektir.

Bu çalışmaların gerçekleştirilebilmesi, başarılı olması ve neticelendirilebilmesi için en önemli unsur insan faktörüdür. İnsanımızı bu konuda daha iyi yetiştirebilmek ve bu maksadımızı gerçekleştirecek yetkinliklere ve yeterliliklere sahip olmasını sağlamak en önemli kriterimizdir.

Bunun için ülkemizde meslek liseleri, meslek yüksek okulları ve özellikle de üniversitelerde tekstil bölümleri açılmış ve insanımızı bu konuda eğitmek için hazır beklemektedirler.

Şurası bir gerçek ki, günümüzde meslek okullarında tekstil bölümlerine öğrenci bulmak ve tekstil bölümlerinden öğrenci yetiştirmek artık neredeyse imkansız hale gelmiştir.  Bir diğer taraftan üniversitelerimizdeki tekstil fakültelerinin durumu ise insanın içini acıtır derecede dramatik bir haldedir. 

Tekstil sektöründe arzu ettiğimiz teknolojiyi yaratacak, modayı takip edecek, yeni ürünler tasarlayacak ve üretecek insanlarımızın öncelikle eğitimli ve mühendis olması gerekir. Bugün üniversitelerimiz, bu sene gerçekleşen üniversite sınavları ve yerleştirmeler neticesinde, tekstil bölümlerine öğrenci bulamamaktan dolayı ne yapacaklarını düşünmektedirler. 

Üniversitelerimizin tekstil fakülteleri, bünyesindeki öğretim görevlileri, çalışanları ve tüm personeliyle eğitim vermek için adeta öğrenci bekler duruma gelmişlerdir. Bu durum gerçekten vahimdir. Nedenlerini mutlaka iyi analiz ederek bulmak gerekir. Neden gençlerimiz ülkemizin en önemli sektöründe mühendis olmak için bu fakültelere ve bölümlere müracaat etmiyorlar ? Ya da üniversitelerimiz neden bu bölümlerine öğrenci bulamıyorlar ? 

Türk Tekstil Sanayi ve tekstil ile ilgilenen tüm sanayicilerimiz için çözüm bekleyen en önemli memleket sorunlarından birisinin bu olduğunu düşünüyorum.” 

DSO Başkanı Keçeci,Tekstil Eğitimi Ağlıyor

ÜNİVERSİTELERİN TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMLERİ 
KONTENJANLARI VE YERLEŞTİRME SAYILARI 2018-2019
ÜNİVERSİTE    KONTENJAN    YERLEŞEN
Ege Üniversitesi    80    77
İstanbul Teknik Üniversitesi    60    60
Marmara Üniversitesi    45    47
Uludağ Üniversitesi    75    16
Dokuz Eylül Üniversitesi    60    12
Adıyaman Üniversitesi    60    5
Gaziantep Üniversitesi    15    4
Özel Aydın Üniversitesi (%75 Burslu)     15    3
Özel Aydın Üniversitesi (%10 Burslu)    2    2
Pamukkale Üniversitesi    20    2
Namık Kemal Üniversitesi    60    2
Süleyman Demirel Üniversitesi    40    0
Uşak Üniversitesi    10    0
Erciyes Üniversitesi    Bu Yıl Yerleştirme Kılavuzunda Yok
K.Maraş Sütçü İmam Üniversitesi    Bu Yıl Yerleştirme Kılavuzunda Yok
Bartın Üniversitesi    Bu Yıl Yerleştirme Kılavuzunda Yok
Çukurova Üniversitesi    Bu Yıl Yerleştirme Kılavuzunda Yok

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (1)
Metin Aşar 3 yıl önce
Tekstil firmaları en başta Kurumsallaşmaya gitmeli.Çalışanın kaderinin iki dudak arasında olduğu mevcut düzende 12-15 saat çalıştırılan ve mesai dahi verilmeyen tekstil sektöründe mühendiste bulamazlar teknikerde..boşuna ağlamasınlar..
banner1776
banner1751
18
parçalı bulutlu