Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı salonunda Denizli’de ulusal ve yerel basında görev yapan basın mensuplarının karşısına çıkan Egebil Okulları Ceosu Faruk Tatar ve Denizli Egebil Okulları Kurucu Temsilcisi Baki Bağadır açıklamalarda bulundu. 

Türkiye’yi Okulhane Modeli ile tanıştıracaklarını dile getiren Faruk Tatar, Türkiye’deki eğitim sisteminin doğru bilinen yanlışlardan çok çektiğini belirtti. Tatar, eğitim sektöründeki sorunlara da değinerek, “Ülkemizin içinde bulunduğu durumu bildiğimiz için eğitim yatırımı yapıyoruz. Bu bir Türkiye projesi, 30 yıldır bu işi yapıyorum. Doğru bildiğimiz yanlışlarla mücadele ediyorum. Öğrenilmiş çaresizlik eğitimde o kadar fazla ki bunlarla mücadele ediyorum." dedi.

Milli Eğitim Bakanının 'ülkemizin en önemli sorunu eğitim değil en önemli çözümü eğitim' dediğini dile getiren Tatar, "Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti ilan ettiği gün ‘bizim iki tane orduya ihtiyacımız var; bunlardan bir tanesi ülkemizi korumak için ordumuz, bir de ülkemizi geleceğe taşımak için eğitim ordumuz.’ Bu çerçeveden baktığımızda insanoğlunun temel ihtiyaçlarını giderebilmesi için kendini geleceğe sağlık hazırlayabilmesi için bir çok alan var. Ulaşım sağlık turizm gibi bir çok alan var. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanların, annelerin, babaların ihtiyaçlarına, bütçelerine göre tasarlanmış konseptleri var. Tek model, dayatma değil şöyle biraz bakarsanız bunu çok çeşitli görmüş olabilirsiniz.

Türkiye’de maalesef birileri tarafından eğitim sektörü yüzde 90’ını yürekten yapan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okulları varken manipülasyona uğradı. Bir de  21. Yüzyıl da benim çocuğuma bırakabileceğim miras ona verebileceğim eğitimdir diyen anne babaların sayısı arttıkça tüm dünyada özel öğretimin pazar payı hızlı bir şekilde artmaya başladı. Dünyada artarken Türkiye’de hiç artmadı. Ya da minik minik arttı. Bir tarafta milli eğitime bağlı devlet okulları bir tarafta da özel okullar. Arada bir sürü kurum var dershaneler, kurslar, etüt merkezleri, merdiven altı kurslar. Bu sistemlerin yanlış ellerde olmasından kaynaklanan ülkemizin çektiği zorluğu anlatmaya gerek yok. Çok yakın bir tarihte nasıl zarar gördüğümüzü farkettik. Niye farkettik, çünkü bizim Türkiye’deki özel öğretimde uygulamalar bir fabrikasyondu, bir dayatmaydı. Haliyle bizler ihtiyacımızı bu kurumlardan bulamayınca dışardan bulmaya başladık. 50 yıldır bu dersanelere, kurslara yatırılan para 150 milyar dolar. Türkiye’nin şu anki cari açığı 40 milyar dolar. Cari açığın 3 buçuk katını biz bu ekonomiye harcamışız. Ben dershaneciyim, dershanecinin suçu yok. Bu hizmeti, anne baba ve öğrenci var olan eğitim tasarımlarında alamadığı için haliyle dışardan almaya başlıyor. Bu özel eğitim kursları ve dershaneler niye çıktı? Çünkü var olan eğitim tasarımları bir fabrikasyondu. Anne babanın ve öğrencinin ihtiyacını giderecek tasarımlar değildi. Gelişmiş ülkelerde sınavlar anaokulundan başlıyor. Mevcut eğitim sistemi öğrenciyi sınava hazırlayamadığı için insanlar çareyi dışarda aramaya başladı. Egebil Okulları olarak öğrenciye dışarıda hiçbir alternatif veya ek aramayacak bir sistem geliştirdik.” dedi. 

Denizli Egebil Okulları Kurucu Temsilcisi Baki Bağadır, okulun 2019-2020 öğretim yılına yetişeceğini, her anlamda güzel bir kampüs olduğunu belirtti. 

egebil denizli faruk tatar

egebil denizli faruk tatar