Denizli Ticaret Odası 17 Bin Üyesiyle Hedefi Tutturdu

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan Gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya geldi. Erdoğan, DTO hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Denizli Ticaret Odası 17 Bin Üyesiyle Hedefi Tutturdu

HABERDENİZLİ.COM

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan Gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya geldi. DTO Başkanı Erdoğan, "Denizli Ticaret Odamız, 2018 yıl sonu hedefini 1 ay öncesinden tutturarak 17 bin üyeye ulaşmış, Denizli’mizdeki en büyük ve güçlü sivil toplum kuruluşudur. 1926’dan bu yana 'köklü bir gelenekten güçlü bir geleceğe' yol alan kurumumuzun, sizler de birer üyesisiniz. Göreve geldiğimiz günden bugüne, DTO’daki işlemleri hızlandırıp işleri kolaylaştırarak üyelerimizin memnuniyetini artırmak, önceliğimiz oldu. ABİGEM ve Ticaret Sicil Müdürlüğü Şubesi’nin ardından Kredi Garanti Fonu Şubesi, İhracat Destek Ofisi ve KOSGEB ile İŞKUR ofisini de hizmet binamızda faaliyete geçirerek, Denizli Ticaret Odamızı, üyelerimizin iş kurmadan ihracata kadar tek adresi haline getirdik. Online hizmet standartlarımızı iyileştirerek, 7/24 açık kalan bir yapıya kavuştuk. Üyelerimizle ilgili tahsilatın %55’i, belgelendirmelerin 3’te 2’si, artık internet üzerinden çok kısa bir sürede gerçekleştiriliyor." dedi.

Denizli Ticaret Odası'nın, entegre yönetim sistemi uyguladığını vurgulayan Başkan Erdoğan, "(ISO 9001 kalite yönetim sistemi, ISO 14001 çevre yönetim sistemi, ISO 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi belgelerine sahiptir.) Ayrıca, TOBB tarafından a sınıfı akredite edilmiş bir kurumuz. Bünyemizdeki ABİGEM, sadece şehrimizde değil bölgemizde de etkilidir. Uzman ekibimiz, bölgemizin danışma ve eğitim merkezidir. Bir başka önceliğimiz ise, hizmet içi eğitimlerle personelimizi günün koşullarına hazır hale getirmekti. Üyelerimiz ile vatandaşlarımızı da bu halkaya dahil ettik. Eğitim, olmazsa olmazımız haline geldi! Kesintisiz sürdürdüğümüz girişimcilik eğitimlerimizden son 2 yılda 3 binden fazla mezun verdik. Bunların en az %10’u kendi işini kurdu; üretime katıldı. İstihdama katkı sağladı. İŞKUR ve KOSGEB ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalarımızı, bu ay ilçelerimize de yaymanın sevincini yaşıyoruz. Denizli'nin Çivril İlçesinde 30 kişilik ilk grup girişimcilik eğitimimizi tamamladı. Şimdiden 2 grup daha hazırladık. Talep oldukça, eğitimlerimiz artarak devam edecek" dedi.

KODLAMA EĞİTİMİNE YOĞUN İLGİ

Erdoğan, "Denizli Valiliği ile kodlama eğitimi başlattık. 700’den fazla başvuru aldık. Denizli Ticaret Odamızın atölyesindeki robotik kodlama eğitimlerimiz, ülkemizde bir ilkti; büyük ilgi gördü. Şehir dışından işinin uzmanları isimleri Denizli’mize getirerek, e-ihracat ve e-ticaret eğitimleri düzenleyip, etkinliğimize katılanları sertifikalandırdık. TOBB MEYBEM (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri) A.Ş. ile, başta şehrimizdeki galericiler ve emlak danışmanları üyelerimiz olmak üzere işletmelerimizin yetkililerine, mesleki yeterlilik belgesi eğitimleri verdik. sınavları başarıyla tamamlayan üyelerimizi, yasayla zorunlu hale getirilen belgelerine kavuşturduk. Isı, su, ses ve yalıtım kursları düzenledik. Başta kadınlarımız olmak üzere çok sayıda vatandaşımızı mesleki eğitimden geçirdik. Abalıoğlu Meslek Lisesi’nde kurduğumuz atölyemizdeki kaynakçılık eğitimlerimiz de bunlardan biriydi. Büyük ilgi gördü. Vatandaşlarımız ilk günden sıraya girdi" dedi.

Erdoğan, "Odamız, TOBB Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun koordinatörlüğünü yürütmektedir. İş yapma potansiyeli bulunan kadınlarımızın, iş ve meslek sahibi olmaları için çaba harcadık. Boğaziçi Üniversitesi ve Garanti Bankası iş birliği ile 'kadın girişimci okulu / mezunlar buluşması' temalı bir eğitim organizasyonu düzenledik. Evlerinden çıkarak iş hayatına atılmaları amacıyla, kadınlarımıza kız kardeşim projesi eğitimi verildi. Coca Cola, Anadolu Vakfı, Boğaziçi Üniversitesi ve Odamızın iş birliğiyle, 198 vatandaşımız 8 günde 64 saat eğitim aldı. Bunlar arasından iş sahibi 29 kursiyerimize, mentörlük eğitimi de verildi. Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan kadınlara, Boğaziçi Üniversitesi onaylı sertifikaları dağıtıldı. Ayrıca, kadınların finansmana erişimlerine dönük bilgilendirme toplantısı da yaptık" ifadelerini kullandı.

DENİZLİ'DE 128 TANE YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET KURULDU

Erdoğan, "Denizli’mizde kurulan yabancı sermayeli şirket sayısı, 128 oldu. DTO'nun kuruluşundan itibaren, göreve geldiğimiz güne kadar ki 90 yıllık sürede, Denizli’de 55 tane yabancı ortaklı şirket vardı. bugün ise 128. Denizli’mize, 2 yılda 73 yabancı yatırımcı geldi.) Denizli'de, 8 ar-ge merkezi ile 21 tasarım merkezi faaliyettedir. Türkiye’de 3 metropol şehir İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra 4’üncüyüz. fakat, nüfus bazında ilk sıradayız. bunun onurunu yaşıyoruz! Denizli’nin Arge, tasarım ve moda merkezi olması yolunda attığımız adımların sayısını artıracağız. Kasım ayının sonu itibarıyla odamızda, bu yıl ilk 11 ayda 1280 yeni firma kaydı aldık. Denizli Ticaret Odamız, bu şehrin ve ülkenin en saygın kurumları arasında yer alıyor. Bunu; övünç ve sevinçle her yerde dillendiriyorum. Bu anlamda sağladığınız katkı ve destekten dolayı başta üyelerimize ve sizlere tek tek teşekkür ediyorum. Birbirinden farklı konular ile ilgili, üyelerimizden aldığımız talepleri ve notları, vakit geçirmeden TOBB başta olmak üzere ilgili kurum ve makamlara ilettik. Hepsini, dikkatle takip edip sonuçlandırdık. 5 milyon Euroluk bütçesiyle, Denizli’de teknik tekstile dönüşüm projemiz, bir ilktir. Sanayimizin yenilenmesi, güçlenmesi ve büyümesi açısından son derece önemlidir. Avrupa Birliği’nden fonlanan yani hibe almaya hak kazanan ülke genelindeki TOBB’a bağlı 2 odadan biriyiz. Ekibimiz, 500 aday arasından çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Bununla ilgili çalışmalarımızı hız kesmeden, çok dikkatli ve hesaplı bir şekilde sürdürüyoruz. 'KOBİ’lere nefes kredisi' kapsamında, Denizli Ticaret Odası olarak, 2018’de üyelerimizin 108 milyon TL’lik krediye ulaşmalarına imkân sağladık. Kaynaklarımızın tamamını üyelerimize açtık. Göreve geldiğimiz günden bu yana, nefes kredisi olarak, üyelerimiz aracılığıyla piyasalara 168 milyon TL’lik destek verdik" dedi.

denizli ticaret odası

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin destekleriyle, Türk Eximbank Denizli Şubesi, geçen yıl nisan ayında faaliyete geçtiğini belirten Erdoğan, "Eximbank 2018’de kasım sonu itibarıyla 470 firmaya 725 milyon dolar kredi 785 milyon dolar ihracat sigortası desteği sağladı. Öte yandan, Denizli’miz, bu yıl Kredi Garanti Fonu’ndan 5.077 firmasına 5 milyar 169 milyon 924 bin 145 Tl kredi sağladı. (4 milyar 689 milyon 880 bin 174 tl’lik kefaletle 9.818 kredi kullanıldı) Bu yıl, KOSGEB’den Denizli’mize 24 milyon tl’lik önemli bir destek geldi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger’i yanında Avrupa Birliği büyükelçileri ile danışmanlarının da aralarında bulunduğu geniş bir heyetle Denizli’mizde ağırladık. İş dünyamızdan isimlerle biraraya getirdik. Sonrasında ziyarete ve temaslarına dair ilettikleri memnuniyet, bizleri de mutlu etti. (22 Ekim 2018) Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi (Sayın Yu Hongyang) ile Ticaret Müsteşarını (Sayın Zhu Guangyao), beraberinde Çinli iş adamlarından oluşan bir heyetle, Denizli Ticaret Odamızda ağırladık. Şehrimizi ve yatırım olanaklarını anlattık. Yeni yatırımlarda iş birliği yapma çağrısında bulunduk. (31 Ocak 2018) Sektörlerimizin ayaklarının yere sağlam basması ve daha da canlanması için çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda, bu yıl 287 üyemizi çeşitli sektörlerdeki fuarlara götürdük. Denizli Ticaret Odamızın çabalarıyla, Denizli Travertenine Coğrafi İşaret aldık. Denizli Traverteni, 10 yıldır bunun güvencesi altında. Çardak yolunda olduğu gibi şehrimizin tüm girişlerine dikeceğimiz totemlerle sergilenmesini de sağlayacağız. Çalışkanlığı ve girişimciliği ile bilinen Denizli iş dünyamızın yolunu açarak enerjisini daha etkili ve verimli kullanması için bildiğimiz ne varsa yaptık; yapmaya da devam edeceğiz. Bunların üyelerimiz ve vatandaşlarımızla buluşması, duyurulması ve hızlı bir şekilde olumlu bir sonuca ulaşmasında, sizler de en önemli görevi yürütüyorsunuz. Bizlerin gözü kulağı oluyorsunuz. ilginizden dolayı, teşekkür ediyorum. TOBB’un da desteklediği enflasyonla topyekûn mücadele programındaki en az %10 indirim kampanyasına, sizler de elinizi taşın altına koydunuz. Siz de meşhur bir söz var; 'hiçbir zaman para için yazmadım ama yazdıklarımın para etmesini istedim' diye. Sizler işte bu dengeyi kurabilmiş, sağlıklı bir döngü oluşturarak, mesleğinizi sektör haline getirebilmiş girişimcilersiniz. Bu başarınız, Denizli’miz adına bizi de mutlu ediyor. Denizli’mizin sesi, sizler sayesinde gür çıkıyor!" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2018, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER