Denizli Sanayi Odası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından finanse edilmekte olan “Denizli Mermer & Traverten Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi İçin Yenilikçi Yaklaşım ve Yerel İşbirliği Projesi” isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında, proje ortağı Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan mermer ve traverten sektörüne yönelik “Sanal-Artırılmış Gerçeklik Eğitim Salonlarını” tüm Denizli’nin hizmetine sunuldu. 

Denizli’de mermer ve traverten sektörünün ihtiyacı olan yenilikçi iş sağlığı ve güvenliği eğitim materyalleri ve ortamlarının oluşturulmasına katkı sağlamak amaçlı proje kapsamında bir yılı aşkın süredir ekipman, eğitim içerikleri ve yazılımları üzerinde devam eden çalışmalar neticesinde kurulumu gerçekleştirilen salonların açılışı, Denizli Vali Yardımcısı Hamit Genç, Denizli İl Milli eğitim Müdürü Süleyman Ekici, DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci ve Başkan Yardımcıları İ. Okan Konyalıoğlu ve Selim Kasapoğlu, Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği (DENMERDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Serter’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İş Güvenliği Sanal Gerçeklik Eğitim Sınıflarının, Mermer traverten sektörüne yönelik olarak, mermer ocakları ve fabrikalarında gerçek ortam 360 derece çekimleriyle gerçekleştirilen  ve sanal gerçeklik ortamında hazırlanmış eğitim yazılımları olduğuna vurgu yapan DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci; “Projedeki amacımıza yönelik olarak, sanal/artırılmış gerçeklik ortamında sunulabilecek oyunlaştırılmış, yenilikçi eğitim içeriklerini oluşturarak, bu eğimleri verebileceğimiz iş sağlığı güvenliği eğitim salonunu, Denizli’ye kazandırmış buluyoruz. Sektörde çalışanların gerçek bir mermer ocağında ya da gerçek bir mermer fabrikasında karşılaşabilecekleri kaza risklerini, onlara sanal gerçeklik ortamında gerçekten yaşamış gibi deneyimletebilecek eğitim içerikleri oluşturduk. Bu eğitimleri sunabileceğimiz, eğitim salonlarının kurulumunu tamamladık. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu salonları, mermer traverten sektörü çalışanlarımızın ve ş güvenliği uzmanlarımızın hizmetine sunuyoruz.” dedi.

Yüzü aşkın kişinin katılımıyla gerçekleşen açılış töreninin ardından ayrıca iş güvenliği uzmanlarına yönelik olarak, eğitim salonlarının kullanımı, eğitim, kaza, risk senaryo içerikleri konusunda bir eğitici eğitimi düzenlendi. Keçeci, özellikle iş güvenliği uzmanlarından ve sektör temsilcilerinden, hizmete açılan bu salonu aktif şekilde kullanmalarını isteyerek, sektörde çalışan personelin mutlaka bu interaktif sistemden yararlandırılması ve eğitimi alması gerektiğine, böylece sektörde yaşanan iş kazalarının yüksek oranda önüne geçilebileceğine dikkat çekti.

Açılış töreni sırasında ve sonrasında katılımcılar sanal/artırılmış gerçeklik ortamındaki eğitim içeriklerini bolca deneyimleme imkanı yakaladı.

DSC_5437DSC_5391DSC_5268DSC_5266DSC_5227DSC_5223