Denizli OSB’de dijital dönüşüm, girişimcilik ve yeşil sanayi destekleri anlatıldı Denizli OSB’de dijital dönüşüm, girişimcilik ve yeşil sanayi destekleri anlatıldı

YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı. Özvar, "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur," dedi.

Bu karar, vakıf üniversitelerinin de gelecek yıla yönelik planlamalarını bu doğrultuda yapmalarını gerektiriyor. Geçen sene 1308 ikinci öğretim programına yaklaşık 80 bin öğrenci yerleşmişti. Bu yıl, üniversite kontenjanlarında yaklaşık bu kadar düşüş olması bekleniyor. Kontenjanlardaki bu düşüş, üniversite adayları için rekabeti artırabilir.

Kaliteyi Artırmaya Yönelik Adımlar

Özvar, devlet üniversitelerindeki program kalitesini artırmaya yönelik bu adımın önemine vurgu yaparken, vakıf üniversitelerinde de benzer bir dönüşüm sürecinin başlayacağını belirtti. "Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir," diye ekledi.

Belirli Bölümlerde Kontenjan Azaltma Kararı

Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlarda da kontenjan azaltma kararı alındı. Bu karar, bu alanlardaki öğrenci sayısını azaltarak, eğitimin kalitesinin artırılmasını hedefliyor.

YKS Kontenjanları Etkilenecek

Bu yıl YKS kontenjanlarında da önemli bir düşüş bekleniyor. Özellikle ikinci öğretim programlarının kapatılmasıyla birlikte, üniversite adayları için kontenjan sayısında önemli bir azalma yaşanacak.