Ziyarette konuşan AYSİAD Başkanı Mahmut Catlık, genelde Türkiye Cumhuriyeti ve özelde ise Denizli’nin potansiyelini Kıbrıs Türk halkı ve KKTC ile paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) ile Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği(EkoAvrasya) heyetlerini kabul etti. Bakan Oğuz, kabulde yaptığı konuşmasının başında, AYSİAD ve EkoAvrasya Vakfı yetkililerinin heyetleri ile birlikte KKTC’ne yapmış oldukları ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dünya’da yaşanan Kovid-19 salgınının, şu anda Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte küresel ekonomiye zarar verdiğini, ekonomik daralmalara yol açtığını ve birçok sektöründe zarar gördüğünü dile getiren Bakanı Oğuz, KKTC’nin de lokomotif sektörü olarak bilinen tarım başta olmak üzere birçok sektörün bundan olumsuz etkilendiğini ancak mücadelenin devam ettiğini söyledi. 
EkoAvrasya Vakfı Başkan Yardımcısı Kemal Kurnaz, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilere katkı sunabilmek ve iki ülke arasında, özellikle ticareti ilişkileri daha güçlü bir seviyeye ulaştırabilmek ve mevcut potansiyellerini uluslararası arenaya taşımak için işbirliğine hazır olduklarını belirti.
Bundan sonraki süreçte ikili ilişkileri daha iyi noktalara taşımak gerektiğine inanç belirten AYSİAD Başkanı Mahmut Catlık; daha çok, daha sıkı, birlikte ve el ele işbirliği yapılması gerektiğini düşündüklerini ve bunun için çalışacaklarını kaydetti. Başkan Catlık, genelde Türkiye Cumhuriyeti ve özelde ise Denizli’nin potansiyelini Kıbrıs Türk halkı ve KKTC ile paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti.