Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, kurumun beyaz et sektöründe yürüttüğü soruşturmalar hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Küle, beyaz ve kırmızı et piyasalarına yönelik çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek, rekabete aykırı uygulamaları tespit edilen firmalara ağır idari para cezaları uyguladıklarını ve uygulamaya devam edeceklerini vurguladı.

Denizli Ticaret Borsası Kurban Pazarı Hareketlendi Denizli Ticaret Borsası Kurban Pazarı Hareketlendi

Küle, beyaz et piyasasında faaliyet gösteren teşebbüslere yönelik dört ayrı soruşturma açtıklarını hatırlatarak, "Bu soruşturmalardan en kapsamlı olanı, rekabete hassas bilgi değişimi yoluyla Kanunumuzun ilgili maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ (Lezita), As Ofis Damızlık Yumurta Yem Gıda San. ve Tic. AŞ (As Ofis), Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ (Banvit), Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Paz. San. ve Tic. AŞ (Beypiliç), CP Standart Gıda San. ve Tic. AŞ (CP), Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. AŞ (Erpiliç), Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. San. AŞ (Gedik), Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ (Hastavuk), Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşl. San. Tic. AŞ (Keskinoğlu) ve Şenpiliç Gıda Sanayi AŞ (Şenpiliç) ünvanlı 10 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturmamızdır. Lezita hakkında ayrıca nihai satış noktalarının yeniden satış fiyatını tespit ettiği iddiasına yönelik de soruşturma yürüttük." dedi.

Uzlaşma Süreci ve Uygulanan Cezalar Soruşturma süreçleri devam eden Lezita, Beypiliç, Keskinoğlu ve Şenpiliç'in uzlaşma başvurusunda bulunduğunu belirten Küle, "Uzlaşma süreci sonunda ihlali kabul eden söz konusu dört üreticiye yaklaşık 1,2 milyar lira idari para cezası uyguladık ve bu teşebbüsler bakımından soruşturma sonlandı." ifadesini kullandı.

Süreçler Devam Ediyor Küle, soruşturmada uzlaşma süreci devam eden teşebbüslerin de bulunduğuna dikkati çekerek, sürecin sonucunda verilen para cezasının artabileceğini belirtti. "Beyaz ve kırmızı et piyasalarına yönelik çalışmalarımız kararlılıkla devam etmektedir. Bu pazarlarda faaliyet gösteren firmaların, vatandaşlarımızın refah kaybına yol açan rekabete aykırı her türlü faaliyetten uzak durmasını, aksi halde ağır idari para cezaları ile karşı karşıya kalacaklarını bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum." dedi.

kaynak Odatv.com