Çivril de meyve ağaçlarında oluşan buz sarkıtları görenleri hem şaşırttı hem de ortaya çıkan görselliği ile hayran bıraktı.

Buz ağacına dönen şeftali ağaçlarını şaşkınlıkla izleyen vatandaşlar bir yandan da gördüklerini cep telefonları ile kaydetti.

Dipten uca buz tutan ağaçlar vatandaşlara ilginç gelirken üreticileri ikiye böldü. Bazı üreticiler buz tutturma yöntemi ile ağaçların dona karşı korunduğunu iddia ederken bazı üreticiler ise bu yöntemin çok riskli olduğunu ve geleneksel yöntemlerle donla mücadele etmenin daha güvenli olduğunu iddia etti.

Ağaçları Dondan Buzla Koruyorlar

Çivrilli Çiftçi Hollandalı çiftçilerden öğrendikleri metotla tedbir aldı.

Çivril de çiftçiler don olayına karşı ağaçları buzla korumaya çalışıyor. Hava sıcaklığının -7 dereceye düştüğü Çivril’de bazı çiftçiler bahçelerine kurdukları sulama ve mini spring sistemi ile dona karşı önlem aldı.

Mart ayının son günü hava sıcaklığının mevsim normalleri altına düşmesi ve gece yaşanan don olayından meyve ağaçlarını korumak isteyen meyve üreticileri ağaçları buz tutturarak dondan korumaya çalıştı. Özellikle şeftali ağaçlarının dalları ve çiçeklerine yağmurlama ve mini spring sistemi ile gece boyu su veren çiftçiler çiçekleri korumayı hedefliyor. Üretici Tevfik Peker yapılan işlemin birkaç yıldır denenen bir yöntem olduğunu belirterek “bahar mevsiminde havalar ısınınca ağaçlar çiçek açıyor sonra gece don olayı oluyor ve meyve ağaçlarının çiçekleri dondan etkileniyor. Bunu önlemek için önceden bahçe içinde saman, lastik gibi malzemeleri yakar bazen de pervane ile ağaçlar arasında hava sirkülasyonu sağlayarak don olayının önüne geçmeye çalışırdık. Son birkaç yıldır ağaçları ve dalları buz tutturma yöntemi yapılıyor. Bazı üretici arkadaşlar bu yöntemi Hollandalı çiftçilerden görmüş ve öğrenmiş. Burada hedef ağaçlara don olayı başlamadan belli aralıklara su vererek çiçekli dalların buz tutmasını sağlamak. Bu yöntemle çiçek buz tutarken bir ısı ortaya çıkarıyor ve bu ısı bitkinin kendisini korumasını sağlıyor. Ortam eksi derecelere düşmesine rağmen buz tutan çiçek kendi ısısıyla kendini korumuş oluyor” dedi.

Deneyenler Olumlu Sonuç Aldı

Yöntemin geçen yıllarda bazı üreticiler tarafından uygulandığını ve olumlu sonuç alındığını belirten Peker “daha önce geleneksel yöntemlerle dondan korunurduk. Birkaç yıl önce bu yöntemi deneyen arkadaşlar olumlu sonuç aldı. Ve bizde bu yıl yapmaya karar verdik” dedi.

Buzlama yönteminde buzun sürekliliğinin çözülmesinin de önemli olduğunu ifade eden Tevfik Peker “bu yöntemde ağaçlar don olayı başlamadan hemen önce buz tutmaya başlamalı ve hava sıcaklığı 0 derecenin üstüne çıkana kadar da buz çiçek ve dal üzerinde muhafaza edilmeli. Buz tutar sonra dikkat edilmezse çiçek üzerindeki koruyucu buz tabakası erirse don olayı gerçekleşir ve çiçekler kurur.” dedi.

Geleneksel Yöntem Daha Güvenli

Yöntemin yeni olduğunu ve ne kadar verimli olduğu konusunda tereddüt yaşayan bazı üreticiler buz tutan şeftali bahçelerini incelediler. Buz tutan çiçeklerin ileride meyve vermeyeceğini iddia eden bazı çiftçiler “buz tutturma yeni bir yöntem. Uygulayan arkadaşlar faydalı olur düşüncesinde. İnşallah iyi olur. Ama biz açıkçası buz tutan çiçeklerin meyve oranında düşmeye neden olacağını düşünüyoruz. Don olayına karşı biz geleneksel yöntemleri kullanıyoruz. Daha güvenli olduğunu düşünüyoruz. Sezon sonunda hangi yöntemin faydalı olduğunu göreceğiz. İnşallah tüm üreticilerin ağaçları meyve verir emekleri korunur” dediler.

don-buzla-koruyorlar-2don-buzla-koruyorlar-1