Denizli'de FETÖ'nün emniyet yapılanması davası

Denizli'de haklarında dava açılan 23'ü tutuklu 44 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Denizli'de FETÖ'nün emniyet yapılanması davası

HABERDENİZLİ.COM / (AA)

Denizli'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) emniyet yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 23'ü tutuklu 44 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesince Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

İddia makamı Cumhuriyet Savcısının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma yapan sanıklar suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini talep etti.

Tutuklu sanıklardan eski komiser yardımcısı Önder Uzun, hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek, 15 Temmuz gecesi eşinin tedivisi için Ankara'ya gitmek üzere yola çıktığını, daha sonra Çivril Emniyet Amirliğindeki görevine döndüğünü öne sürdü.

Eski Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Şube Müdürü Suphi Engin de mütalaaya katılmadığını belirterek, ByLock programını indirmediğini ve kullanmadığını savundu.

Telefonunda programı kullandığına dair bir izin, emarenin olmadığını öne süren Engin, Yargıtay 16. Ceza Dairesinin ByLock'un örgüt üyeliğine delil sayılabilmesi için her türlü şüpheden uzak şekilde bunun kullanıldığının ispatının gerektiğine karar verdiğini, BTK'dan gelen raporların hatalı ve gerçeğe aykırı olduğunu, kullandığına dair delil olamayacağını iddia etti.

Havaalanında gözaltına alınmasının da örgüte üye olduğunun delili olamayacağını savunan Engin, şunları söyledi: "Yurt dışına kaçma girişimim olmadı. Eğitimi konusunda aile olarak baskı yaptığımız ve 17 Temmuz'daki görüşmemizde intihar eğilimi olan Almanya'daki oğlumun yanına gitmek üzere 18 Temmuz'da havaalanında idim. Bir günlük acil gitmem gerektiğinden verilecek cezayı göze almıştım. Benim eylemim kaçma olarak değerlendirilemez. 22 aydır tutukluyum. Sağlık sorunlarım var, Allah'a emanet yaşıyorum. Beraatimi talep ediyorum." dedi.

Eski özel kalem amiri Yusuf Abur da, iddiaları kabul etmediğini belirterek, 15 Temmuz'da yıllık izinde Aksaray'da babasının evinde olduğunu ve darbe girişimine karşı meydanlara çıktıklarını savundu. ByLock kullandığı iddiasını kabul etmeyen Abur, ByLock raporunun hatalı, çelişki ve tutursızlıklar içerdiğini öne sürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER