Birbirinden güzel etkinliklerin ve konserlerin düzenleneceği festivalde şehrin sıcağından bunalan Denizlililer, Kefe Yaylası’nda hem serinleyecek, hem de dolu dolu 3 gün geçirecek. 
Yaz sezonunu ortalamışken Denizli’de etkinlikler de hız kazandı. Gerek şehir merkezinde gerekse ilçe ve mahallelerde neredeyse her gün farklı bir etkinliğe imza atılırken, Denizli’nin bıçakçılık merkezi olan, Türkiye ve dünyaca meşhur bıçak ve av aletlerinin üretildiği yer olan Serinhisar’ın Yatağan Mahallesi’nde festival için heyecan doruğa çıktı. Festivale gelecek olan konuklar dolu dolu tam 3 gün geçirecek. Bunun yanı sıra serinliği ile de ünlü Kefe Yaylası’nda vatandaşlar bir nebze olsun nefes alacak.

Geleceğin Hayri Dev’leri yetişiyor Geleceğin Hayri Dev’leri yetişiyor

“HEM SELÇUKLU’YA HEM OSMANLI’YA KILIÇ ÜRETEN MEMLEKETİN TORUNLARI VE ÇOCUKLARIYIZ”

Festival öncesi basının karşısına çıkan Yatağan Gönül Birliği Platformu Başkanı ve Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Soyfidan, festivalin geçmişi ile bilgiler vererek başladığı konuşmasında, “2014 yılında Denizli’mizin büyükşehir olmasıyla birlikte Yatağan kasabası olan yöremiz, Serinhisar’a bağlı Yatağan Mahallesi haline geldi. Tabi yılları kapsayan bir geleneğimiz var. Biz hem Selçuklu’ya hem Osmanlı’ya kılıç üreten bir memleketin çocuklarıyız, onların torunlarıyız. Bu anlamda yıllardır yapılan da bir festivalimiz vardı. Yatağan Bıçakçılık Festivali. Biz buna Kefe Yaylası’nı da ekleyerek 26’ncısını düzenleyeceğimiz Kefe Yaylası Şenlikleri ve Yatağan Bıçakçılık Festivali’nin duyurulması kapsamında bugün karşınızdayız” dedi. 

EN BÜYÜK DESTEĞİ VEREN OSMAN ZOLAN’A TEŞEKKÜR

Festivalin Cuma günü başlayacağını vurgulayan Soyfidan, “4-5-6 Ağustos tarihlerinde festivalimizi gerçekleştireceğiz. Cuma günü başlayacak olan konserlerimiz, Cumartesi ve Pazar günleri de devam edecek. Cumartesi günü tüm Denizli protokolünün katılımı ile bir açılış programı icra edeceğiz. Buradan tüm hemşehrilerimizi Kefe Yaylası’na, Yatağan’ın o serin havasına davet ediyoruz. Birlikte güzel 3 gün geçirelim istiyoruz. İnşallah kazasız belasız bir etkinlik olur. Buradan festivalimize en büyük desteği veren ve aynı zamanda ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Sayın Osman Zolan’a teşekkür ediyorum. Bunun yanı sıra Yatağan’daki genç ustalarımız, Yatağanlı hemşehrilerimiz, sadece Yatağanlı olmayıp Yatağan’a gönül veren Yatağan’ı seven bizi her zaman destekleyen tüm dostlarımıza çok teşekkür ediyorum. Biz kasaba, mahalle statüsüne geçtikten sonra malumunuz çok kolay olmuyor. Ama bizim genlerimizde olan o imece kültürünü harekete geçirebildiğimiz sürece zor olanı kolay hale getiriyoruz. Bu yıl 26’ncısını düzenleyeceğiz. Nice 36’lara 46’lara diyoruz” şeklinde konuştu. 

OZAN NİHAT HOŞLAMASI DA GERÇEKLEŞECEK

Platform Sözcüsü Fatih Gündüz ise festivalin programına yer verdiği konuşmasında, “800 yıllık Yatağan Bıçakçılık Festivali, sadece Yatağan’ın değil, Denizli’nin sahip çıkması gereken bir festivalimiz. Tüm Denizli’yi bu kavurucu sıcakta Kefe Yaylası’nın serinliğinde ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Programımız Cuma akşamı saat 20.00’de Serdar Can konseri ile başlayacak. Saat 21.30’da ise Ali Kınık konseri ile devam edecek. Cumartesi günü saat 18.00’de açılışımız olacak. Açılışın ardından Geleneksel Demir Dövme, Türk Sanat Savaşları Gösterisi olacak. Sonrasında protokol konuşmaları, standların gezilmesi gibi çeşitli etkinliklerimiz var. Geçmişte unutulan Ozan Nihat’ı (Nihat Sönmez) hoşlama konserimiz ve protokolü selamla bölümümüz var. Ardından Murat Başaran konserimiz var. Pazar günü de çeşitli etkinliklerimiz var. Akşam saatlerinde Mithat Körler ve Ankaralı Yasemin konserleri ile festivalimiz son bulacak” ifadelerini kullandı.