Organ Bağışı İçin Çal’dan Çağrı Var

Denizli’nin Çal ilçesinde organ bağışçısı sayısını arttırmak için harekete geçildi. İlçe de 160’ın üstünde kişinin organ bağışında bulunduğu, sayının yetersiz olduğu bildirildi.

Organ Bağışı İçin Çal’dan Çağrı Var

HABERDENİZLİ.COM

Çal Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr.İlke Kaya, Başkan Fethi Akcan, Başkan Yardımcısı Adnan Tatar ve Meclis Üyesi Hüseyin Süren ile belediyede görüşerek, organ bağışı kampanyasına destek istedi.  Başkan Akcan, “Organ bağışının önemini hepimiz biliyoruz. Bu konuda toplumdaki duyarlılık daha da artmalı. Belediye olarak organ bağışı gibi önemli bir konuda Toplum Sağlığı Merkezimize elimizden gelen tüm desteği vereceğiz” dedi. Toplum Sağlığı İlçe Merkezi Başkanı Dr.İlke Kaya ise, organ ve doku naklinin organları hasar görmüş hastalara büyük bir umut ışığı olduğunu söyleyerek, “Organ bağışı konusunda toplumumuzun bilinci her kadar artsa da, bağışçı sayısı oldukça düşük. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 26 binin üzerinde insan organ nakli için sırada bekliyor. Her bağış bir umuttur. Çal’da 160 kişi organ bağışında bulundu. 19 bin kişiden fazla insanımızın yaşadığı ilçede bu sayı oldukça düşük. Hedefimiz kısa vadede 250 kişi, uzun vadede ise 2 bin kişiye ulaşmaktır” diye konuştu.
Bu arada, Başkan Fethi Akcan ile birlikte Çal Belediyesi’nde çalışan 10 kişi de organ bağışında bulundu. Organ bağışının belediye çalışanları tarafından devam edileceği öğrenildi.

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER