Çal’da Hıdrellez coşkuyla kutlandı

Denizli’nin Çal ilçesinde hafta sonu hoşgörü rüzgarı esti.

ÇAL 06.05.2019, 10:32
Çal’da Hıdrellez coşkuyla kutlandı

HABERDENİZLİ.COM

Akkent Mahallesi’nde Mırtlak etkinliği kapsamında Horasan erenlerinden Ahmet Hoca’nın türbesinin yanında 24 Oğuz boyunu temsilen 24 kazan keşkek pişirildi, Çal Çakırlar’da ise, aleviler Hıdrellez etkinliği yaptı. Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Hoşgörü, birlik ve beraberlik rüzgarlarının estiği iki etkinlikte de vatandaşlarımız bir araya geldi. Birlikte yaşama kültürü Çal’a iyice yerleşti, birlik ve beraberliğimiz pekişti” dedi.
Akkent Mahallesi’nde, anlamı ‘Ezilmiş Buğday’ ve ‘Yemek yenen yer’ anlamına gelen Mırtlak etkinliği yapıldı. Horasan erenlerinden olan Ahmet Hoca’nın türbesini ziyaret edenler dualar okudu. 24 Oğuz Boyu’nu temsilen 24 kazan keşkek pişirilip vatandaşlara dağıtıldı.  Yaklaşık 4 bin kişi keşkek yedi. Çal’ın MHP’li Belediye Başkanı Fethi Akcan, 13.yüzyıldan bu yana Mırtlak etkinliğinin düzenlendiğini belirterek, “7.yüzyılda Orta Asya’dan dağılan ve Balkan ülkeleri ile Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, İran, Irak, Suriye ve Mısır’a yayılan Oğuz boylarının geleneği olan Mırtlak, geleneklerimizin yaşatılması ve devamı adına çok önemli. Her yıl Mayıs ayının ilk haftasında Akkent’te vatandaşlarımız ile bir araya gelerek, Mırtlak etkinliğini düzenliyor, atalarımızı yad ediyoruz” dedi.

ALEVİLER 2 GÜN HIDRELLEZ’İ KUTLADI

Çal Çakırlar Mahallesi’nde ise, Hıdrellez kutlamaları yapıldı. Çok sayıda tavuk, koyun ve dananın kesildiği Hıdrellez kutlamalarına İstanbul, İzmir ve Denizli’den çok sayıda Türkmen Alevisi katıldı. Hıdrellez kutlamaları 2 gün sürdü. Gümülcü Türbesi ile Erenler Türbesi’nde dualar edildi. Sazlar çalındı, türküler söylendi. Başkan Fethi Akcan, “Bir yanda Mırtlak bir yanda da Hıdrellez etkinlikleri kapsamında Çal’da hoşgörü, birlik ve beraberlik rüzgarları esti. Birlikte yaşama kültürü Çal’a iyice yerleşmiştir” diye konuştu.


 

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)