Soma Zeytinleri Büyüyor

Soma’nın Yırca köyünde gerçekleşen zeytin ağacı katliamı sonrası düzenlenen kampanya ile dikilen zeytin fidanları boy vermeye başladı. 

Soma Zeytinleri Büyüyor
banner1262

banner1265
2014 yılının Kasım ayında, Soma’nın Yırca köyünde, elektrik santralı kurulacak denilerek, yetişmiş zeytin ağaçları, köylülerin karşı çıkmasına rağmen iş makineleri ile köklenmiş ve bir kıyım yaşanmıştı. Buna tepki olarak Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay önderliğinde zeytin fidanı dikme kampanyası başlatılmış ve binlerce fidan hem belediye tarafından hem de vatandaşlar tarafından toprakla buluşturulmuştu. Fidanları dağıtım ve dikim kampanyasına Yırca muhtarı Mustafa Akın’da katılmış ve Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay ile birlikte fidan dikmişlerdi. 
Dikilen bu fidanlar artık iyice kendini göstermeye, bulunduğu bölgeyi de zeytin ormanına dönüştürmeye başladı. Zeytin dikilen alanda incelemelerde bulunan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, küçücük fidan olarak dikilen zeytinlerin artık kendini göstermeyi başladığını belirterek, “bazı fidanlarda tek tük de olsa meyve var. Dağıttığımız ve kendimizin diktiği fidanlarda tutmama gibi bir sıkıntı yaşamadık. Binlerce fidan artık orman görüntüsü vermeye başladı. Kötü bir olayın ardından başlattığımız kampanya ile ilçemiz çok güzel zeytinliklere kavuştu. İlerleyen yıllarda ilçe ekonomisine çok büyük katkı sağlayacaktır” dedi. 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243