2023 yılında çiftçilere büyük bir nefes aldıran bu destek, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerin su kullanım hizmet bedelinin %50'sinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılanmasını içeriyordu. Bu sayede, su maliyetleri ciddi ölçüde hafifletilmişti.

Tavas Belediyesi'nin Borçları, Dev Posterle Belediye Binasına Asıldı Tavas Belediyesi'nin Borçları, Dev Posterle Belediye Binasına Asıldı

Geçtiğimiz yıl, sulama birlikleri ve kooperatiflerince belirlenen su kullanım hizmet bedelinin %50'si üreticiler tarafından ödenirken, kalan %50'lik kısmı ise Bakanlık bütçesinden karşılanmıştı. Bu destek, 2023 yılında metreküp başına 3,90 TL olan sulama bedelini 1,95 TL’ye düşürerek çiftçilerin maliyetlerini önemli ölçüde azaltmıştı. Ancak 2024 yılında su kullanım hizmet bedelinin metreküp başına 7,60 TL’ye yükselmiş olması, destek ödemesi yapılmadığı takdirde üreticilerin maliyetlerinde yaklaşık %400 oranında bir artışa yol açacak.

Çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan acilen destek ödemesi konusunda bir talimat beklerken, bu devasa artış karşısında desteklenmedikleri takdirde üretim yapmalarının imkânsız hale geleceğini ve tarımsal üretimde ciddi bir düşüş yaşanacağını belirtiyorlar. Sulama desteğinin sürdürülmemesi durumunda tarım sektöründe büyük kayıplar yaşanabileceği ve gıda güvenliğinin tehlikeye girebileceği endişesi hakim.

Başkan Kadir Tatık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Çiftçilerimizin talepleri açık ve nettir. 2023 yılında uygulanan destekleme politikasının 2024 yılında da devam etmesi, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bir an önce harekete geçerek çiftçilerimizin yanında olduğunu göstermesi ve su kullanım hizmet bedelinin %50’sini karşılayacak destek ödemelerini yeniden başlatması, ülkemiz tarımının sürdürülebilirliği açısından hayati önem taşımaktadır. Çiftçilerimizin sesine kulak verilmesi ve gerekli adımların atılması, tarımsal üretimin devamlılığı için elzemdir. Üreticilerimizin seslerine kulak vermeye ve her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz" dedi.