HABERDENİZLİ.COM

Başkan Doğan, “Basın emekçilerinin kararlı mücadelesi sonucunda, 1961 yılından beri 10 Ocak günü, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Toplumsal değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini koruyup gözetmeyi görev sayarak halkımızın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını sağlamak için mesai mefhumu gözetmeden fedakârca çalışan basın mensupları, aynı zamanda demokrasimizin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Toplum ve devlet arasında köprü olma görevi üstlenen basın mensuplarımız, görevlerini özveriyle yerine getirmektedirler.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Basın, milletin müşterek sesidir” sözüyle basınımızın bu önemli misyonunu en güzel şekilde belirtmiştir.

Dünyada “basın özgürlüğü” kavramının artık tartışılmadığı bir dönemi yaşıyoruz. Ancak ülkemizde, basın emekçilerinin, mesleklerini özgür ve demokratik bir ortamda sürdürdüklerini söyleyebilmek maalesef ki güçtür. Türkiye'nin demokrasi ve insan haklarından uzaklaşmasına yol açan bu durumdan kurtulabilmesi için gereken çağdaş düzenlemeler yapmalı; basın çalışanlarının hukuki durumları bakımından modern dünyada görev yapan meslektaşlarıyla aynı konuma erişmesi sağlanmalıdır. Demokratik ve özgür bir toplumun en önemli ihtiyaçlarından biri kuşkusuz tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir gazetecilik anlayışıdır. Bu duygu ve düşüncelerle kamuoyunu doğru haberle bilgilendirmek için yılmadan, usanmadan çalışarak toplumun sesi, kulağı ve gözü olan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutluyor, çalışma hayatlarında başarılar diliyorum" dedi.