DEVA Partisi Denizli İl Teşkilatı, Genel Başkan Ali Babacan’ın katılacağı aşure ve stant etkinliği için İl Emniyet Müdürlüğünden izin aldı. Uşak programının ardından Denizli’ye gelen Ali Babacan, Merkezefendi ilçesine bağlı Altıntop Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’na geldi. Standın bulunduğu bölgeye 100 metre kala seçim otobüsünden inen Ali Babacan, esnafları selamlarken; otobüs ise etkinlik alanına ulaştı. İzni olmayan otobüsün stant bölgesine geldiğini ve partililerin burada açık hava toplantısı gerçekleştirmek için hazırlık yaptığını gören Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, duruma anında müdahale etti.  Aşure etkinliğinin açık hava toplantısına dönüştürülmemesi ve seçim otobüsünün trafiğe kapalı yoldan uzaklaştırılmasını isteyen yetkililer ile Partinin Seçim İşleri Başkanı İdris Şahin arasında gergin diyaloglar yaşandı.

WhatsApp Image 2022-08-10 at 19.53.55 (1)

  Güvenlik Şube Müdürlüğü yetkililerinin, “İzinsiz kesinlikle izin veremem kusura bakmayın, bu konuda hiçbir izin talebiniz olmadı. Sadece stant açmak için talebiniz var. Ben gerekli izin almadan bu etkinliğe izin veremem. Burası trafiğe kapalı bir alan. Komisyon kararıyla kapatılmış alan. Burayı izinsiz trafiğe açmıyoruz. Bunu defaten söyledim sizin İl Başkanınıza. Normal etkinliğiniz burada aşure hayrı ile ilgili stant kurmak. Onunla ilgili çalışma yapmanız lazım. Bundan başka bir etkinlik söz konusu değildi. Stant dışında bir izin almadıkları için itiraz ediyoruz” şeklindeki açıklamalarına rağmen ısrarını sürdüren İdris Şahin, güvenlik güçlerine, “Otobüs üzerinde miting yapmayacağız. Otobüs burada duracak. Genel başkan orada konuşması yapacak ve binip gideceğiz. Otobüs sadece bu arada duracak. Hangi izinden bahsediyorsunuz. Biz size bildirim yükümlülüğümüzü yerine getirdik. Biz otobüsten konuşmayacağız. Biz burada normal etkinliğimizi yapacağız” şeklinde karşılık verdi.

  Polis ile partililer arasında yaşanan tartışmaya bölgeden geçen diğer vatandaşlar da dahil olunca gerilim bir anda yükseldi. Polis ekiplerinin sağduyulu yaklaşımı sonucu tartışma daha fazla büyümeden sonlandırıldı. Gerilimin bitmesinin ardından stant bölgesine gelen Ali Babacan, alana yerleştirilen bir düzeneğin üzerinden partililerine hitap etti.