Denizli’nin Tavas ilçesi Avdan mahallesinde termik santral yapımına karşı yürütülen mücadelede kurulan Avdan Platformu Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklamasında bulundu. Avdan Paltformu Sözcüsü Hasan Ozan Orpak,  “Böylece Avdan artık eski Avdan değil. Verimli araziler sadece bir kömür yatağı haline geldi” dedi. 

Avdan Platformu Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yaparak mücadeleye devam edeceklerini duyurdu. Basın açıklamasına Avdan Paltformu Adına; Sözcü Hasan Ozan Orpak,  Denizli Mimarlar Odası Başkanı Özlem Durdu Kabel, Avdan Mahallesi Muhtarı İlhan Kulaç katıldı. Açıklamayı yapan Orpak,  “Denizli İli Tavas İlçesi Avdan mahallesinde 13 Ocak 2022 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Acele Kamulaştırma Kararı ile 3.764.623,79 metrekarelik alanda 564 adet parsel   acele kamulaştırma kararı çıkartılmış ve süreç bitmeden  kömür çıkartma faaliyetlerine başlanmıştır. Bu karara karşı hukuki sürecimizi detaylı olarak daha önceden yayınlamıştık ancak Avdan da mücadeleye ne yazık ki çok önce başladık. Bugün de bu sürecin yıl dönümündeyiz” dedi. 

PLATFORM OLUŞTURMAYA KARAR VERDİK

Platformun kurulma aşamasından bahseden Hasan Ozan Orpak, “Bölgemize ilk önce yapılması planlanan Avdan termik santralinin ÇED raporunun, ilgili bakanlıkta onay sürecine alınmasının ardından bir platform oluşturmaya karar verdik.
TMMOB’un ilimizdeki tüm bileşenleri, Denizli Barosu, Türk Tabibler Birliği Denizli Tabip Odası, Denizli Yeni Medya Yayıncılar Derneği, Büyük Menderes İnsiyatifi, Türkiye Ormancılar Derneği Denizli Temsilciliği, Kaledavaz Kalkınma ve Dayanışma Vakfı, Kızılcabölük’lüler Koruma Dayanışma Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı, Doğa ve Çevre Vakfı, Tavas Ziraat Odası, Kale Ziraat Odası bir araya gelerek Avdan Platformu’nu oluşturduk” şekinde konuştu.

Avdan Paltformu Adına Sözcü Hasan Ozan Orpak, Açıklamasında devamında şunları söyledi:
“Avdan Platformu ilk önce planlana santrale karşı oluşan sağduyulu kamuoyu tepkisini yakından takip edip, hayata dair her alanda bilimsel verilere dayanarak rapor hazırlandı.

Çıkan raporlar sonucunda açıkça Avdan Termik Santrali, yer altından gökyüzüne yüzlerce kilometrekarelik bir alanda tüm canlılar için çok büyük bir tehdit unsuru olduğu ortaya çıktı.

Denizli ve kamuoyunun bir vücut bulması sonucunda Avdan Termik Santrali durduruldu ancak iptal edilmedi. Bizim de en büyük korkumuz bu sürecin devam edeceği ve Avdan’da bulunan;
-Rezervi düşük
-Kalorisi düşük
- Kalitesiz kömürün piyasaya sürülme isteğiydi.

13 Ocak 2022 tarihinde verilen Acele Kamulaştırma Kararı ile birlikte Avdan da Açık Kömür Madenciliği yapılmaya başlandı. Böylece Avdan artık eski Avdan değil. Verimli araziler sadece bir kömür yatağı haline geldi. Yüzlerce ağaç söküldü. Su kaynakları zarar gördü ve görmeye devam ediyor. 

Bununla yetinmeyen şirketin başvurusu üzerine 11 Ocak 2023 tarihinde Çevre,Şehircilik Ve İklim Bakanlığı Avdan da 686,1 Hektar yani 6 milyon 861 bin metrekarelik alan içinde ÇED olumlu kararı vermiştir.Buradan yıllık 2 miyon ton kömür üretim planlayan şirket, üretilecek kömürün, proje alanına 130 km mesafede yer alan kurulu güç olan Yatağan Termik Santrali’ne hammadde olarak sevki planlanmaktadır. Bu karar ile toplam 30 milyon ton kömür  çıkarmak isteyen şirket 2032 yılına kadar Tavas ve Denizli’ye kömür tozu solutmaya devam etmek istemektedirler. Bu ÇED olumlu süreci içinde dava hazırlığına başlayıp bu kıyıma dur demek için mücadele edeceğiz. 

Kamulaştırma kararı ile ilgili Avdan platformu dava sürecini başlatmıştır. Avdan platformu dava sürecinin bir özetini de kamuoyu ile paylaşarak tüm duyarlı kesimleri Avdan bölgesinde yapılacak olan açık kömür işletmeciliğine karşı bir arada olmaya davet etmektedir.
Avdan'da yapılacak açık kömür işletmecili ğine karşı avdan halkının yanındayız! Unutulmasın ki Toprak Bizim…”

Toplantı sonrası salonda bulunanlara zeytin ve kömür ikram edildi. 

denizli-avdan-tavas-komur-platform-3denizli-avdan-tavas-komur-platform-2denizli-avdan-tavas-komur-platform-1