Şahin Tin; “Düzenleme ile kamu alacaklarını yapılandırılıyoruz, cezalar siliniyor. Tüm vergi ve sigorta primi borçları ile trafik ve otoyol geçiş cezalarını yapılandırılıyoruz, 48 aya varan taksit imkânı getirdik. 2 bin liranın altındaki vergi borçları siliniyor. Düzenleme ile vatandaşımız rahat bir nefes alacak” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, kamuya olan borçların yapılandırılmasını içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek kanunlaştığını söyledi. Türkiye’yi başta ekonomi olmak üzere tüm unsurlarıyla Türkiye Yüzyılına hazırlama gayreti içinde olduklarını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Vatandaşlarımıza ve şirketlerimize büyük kolaylık sağlayacak ve destek olacak yeni bir düzenlemeyi daha hayata geçirdik. Bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların cezalarını kaldırıyor, yapılandırma imkânı sunuyoruz. Düzenleme hak sahiplerine hayırlı olsun” dedi.

“KAMUYA BORÇLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINDA”

Milletvekili Şahin Tin, tüm vatandaşları ve şirketleri yakından ilgilendiren kapsamlı bir düzenlemenin hayata geçirildiğini ifade etti. Milletvekili Şahin Tin; “Vatandaşlarımızın işini kolaylaştırmak, destek olmak ve birlikte bu yolculuğu daha güçlü hale getirmek için birçok düzenlemeye imza attık. Bununla birlikte hem şirketlerimize hem de tüm vatandaşlarımıza daha rahat bir nefes alma imkânı sunuyoruz. Kabul ettiğimiz bu yasal düzenleme ile vatandaşlarımızın hangi türden olursa olsun vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, belediyeler, il özel idareleri, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları gibi kurumlara olan borçlarını yapılandırıyoruz” dedi.

“TİCARİ HAYATA OMUZ VERDİK”

Kanun ile ticari hayata destek niteliğinde bir adım atıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Bu düzenleme ile vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçlarının cezalarını kaldırdık. Bahse konu bu borçları belirli bir oranda güncelleyip taksitle ödeme imkânı getirdik. Düzenlemeden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız 30 Nisan 2023 tarihine kadar ilgili idareye müracaat edebilecekler. Daha önceki yapılandırmalara konulan 36 ay vade oranını, yeni düzenleme ile 48 aya yani 4 yıla çıkardık. Davalı vergi ve prim dosyaları için taraflara ihtilafları sonlandırma fırsatı verdik. Matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesine imkân sağladık. Gençlerimizin yükseköğrenim kredi borçlarının endekse bağlı olarak geçmişte oluşan borçlarını da sildik, endeks dışı borçlar için ise yapılandırma ve taksitle ödeme kolaylığı getirdik” dedi.

“2 BİN LİRAYI AŞMAYAN BORÇLAR SİLİNİYOR”

Yakın tarihte 2 bin lirayı aşmayan icralık borçların tasfiyesini sağladıklarını ve takiplerin sonlandırıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlayacak önemli bir düzenlemeyi daha karara bağladık. Vergi dairelerine vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımızın bir defaya mahsus olmak üzere hiçbir şart aramadan borçlarını siliyoruz. Vergi dairelerine küçük meblağda borcu olan vatandaşlarımız ile devletimizi kimsenin karşı karşıya getirmesine göz yumamayız. Milletimizin huzur ve refahı her şeyin üstündedir. Devletimizin imkânları ölçüsünde adımlar atmayı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

“TRAFİK CEZA PUANLARI SİLİNİYOR”

Trafik ceza puanlarıyla ilgili de bir düzenlemeye gidildiğini belirten Milletvekili Şahin Tin; “Yollarımızın konforu tartışmasız. Bölünmüş yollar, otoyollar, tüneller, viyadükler, köprüler yaptık. Karayolu altyapısını güvenli hale getirerek özellikle ölümle sonuçlanan trafik kazalarında ciddi oranda düşüş sağladık. Ülkemizdeki ticari hareketlilik ve milletimizin birbiriyle olan güçlü bağları sebebiyle trafikte yoğunluklar yaşanıyor. Tedbirler alınsa da kural ihlalleri ceza puanlarında ciddi yükselmelere sebep oluyor. Bu kapsamda alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, drift ve aday sürücülük hâlleri dışındaki ihlallerden kaynaklanan ceza puanları siliniyor, el konulan ehliyetler de iade ediliyor. Böylelikle 10 bine yakın ehliyet iade edilirken, 2,5 milyon sürücünün de ceza puanı siliniyor” dedi.