Şahin Tin Darbeyi ve Sonrasını Anlattı

Ak Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yıldönümünde Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde bir toplantı düzenledi. Toplantıda darbe girişimi sürecinde Denizli’de yaşananları kitaplaştırdıklarını ifade etti.

AK Parti 14.07.2018, 12:06
Şahin Tin Darbeyi ve Sonrasını Anlattı
banner1665

HABERDENİZLİ.COM

Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan toplantı salonunda yapılan basın açıklamasında, Ak Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin ve Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı basın mensuplarının karşısına geçti.

15 Temmuz 2016 gecesinde Denizli’de gerçekleşen olayların kronolojini anlattıkları bir kitapçık yayımladıklarını belirten milletvekili Tin, “15 Temmuz, Türkiye açısından kara bir gece, talihsiz, acı bir gece oldu. Türkiye’nin demokratik sürecine engel olmak isteyenlerin kalkıştığı bir darbe girişimidir. Halkın seçmiş olduğu Ak Parti iktidarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı zorbalıkla ortadan kaldırma girişimidir. Bu girişim milletimizin direnmesiyle ve meydanlara çıkmasıyla başarıya ulaşamamıştır.” dedi.

GECE SABAHA KADAR ÇARDAK’TA İKNA ETMEYE ÇALIŞTIK
15 Temmuz gecesi Denizli’de yaşananları da anlatan Tin, “O gece biz Çardak’ta askerleri sabaha kadar ikna etmeye çalıştık. Askerler bunun bir tatbikat olduğunu ve geri adım atmayacaklarını belirtti. Biz, bunun bir darbe olduğunu, bir an önce silahlarını bırakıp teslim olmaları gerektiğini, bu şekilde mahkeme sürecinde kendilerinin yararına olabileceğini söyledik. Onlar teslim olmadı ve sabah saat 10.30 gibi silahlarını bırakıp teslim oldular.” dedi.

O gece vatandaşların darbeye nasıl karşı geldiğini de anlatan Tin, “Milletimizin o geceki kahramanlığını ‘Şükür Şafağı Gördük’ adlı bir kitapçıkta sırasıyla anlattık. Türkiye o gece büyük bir tehlikeden kurtuldu.” dedi.

İLK İDDİANAME DENİZLİ’DEN
15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilk iddianamenin Denizli tarafından hazırlandığını belirten Tin, “Rahmetli başsavcımız Mustafa Alper’in gayretleriyle ilk iddianame hazırlanıp yargıya sunuldu. TBMM’de kurulan Darbeleri Araştırma Komisyonu’na ilk çağrılan milletvekili de ben oldum. Denizli’de yaşanan olayları, Çardak’taki operasyonu, halkımızın kahramanlıklarını, teşkilat başkanlarımızla, kamu kurumlarımızla nasıl tek yumruk olup bu ayaklanmayı birlik ve beraberlik içinde savuşturduğumuzu anlattık. “ dedi.

Tin son olarak, “İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ dediği gibi, Allah bu millete bir daha darbe yaşatmasın.” dedi.

Yorumlar (0)