Ramazanoğlu: Biz, hiçbir zaman kadınsız bir siyaset düşünmedik

AK Parti Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 83’ncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. AK Parti’nin kadına en çok değer veren siyasi parti olduğunu söyleyen Ramazanoğlu, “AK Parti’nin kuruluşunda 13 kadının parti kurucuları arasında yer aldı. Kadınların ve gençlerin siyasette figüran değil oyuncu konumuna gelmesi ülkemiz adına çok önemsenmeli, bu mücadele sabır ve azimle devam ettirilmelidir.” dedi.

Ramazanoğlu: Biz, hiçbir zaman kadınsız bir siyaset düşünmedik

HABERDENİZLİ.COM

AK Parti Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 83’ncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Türkiye’de  kadınların siyasi haklarla ilgili mücadelelerinin II. Meşrutiyet'e kadar dayandığını belirten Sema Ramazanoğlu, “Bu dönemde bir grup aydın kadın, meclis çalışmalarını izlemek ve dinlemek için talepte bulunmuşlardır ve ilk mücadele Meclis-i Mebusan'da dinleyici olabilmek için verilmiştir. Keza Millî Mücadele döneminde de milletimizin bütün fertleri gibi kadınlar da bu mücadelede aktif olarak çalışmışlar ve bağımsızlığımızın kazanılmasında büyük pay sahibi olmuşlardır.” dedi. 

AK PARTİ DÖNEMİNE KADAR SİYASETTE KADIN VARLIĞI ÇOK AZDIR

1930 yılında belediye ve muhtar seçimlerinde, 1934 yılında ise milletvekili seçimlerinde kadınlara ilk defa oy kullanabilme ve seçilme hakkının verildiğini anlatan Ramazanoğlu, “1934'den AK Parti'nin kurulduğu 2001 yılına kadar Türk siyasi hayatında kadın varlığı çok azdır. Siyasi partiler bu süreçte kadınları yönetime dâhil etme gayreti göstermemişlerdir. 1994 yerel seçimlerinde Refah Partili kadınlar etkin ev ziyaretleri ile ilk defa siyasette varlıklarını hissettirip seçim sonuçlarını Refah Partisi lehine etkilemişlerdir. Bu seçimlerde kadın dinamizmini harekete geçiren de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır.” ifadelerini kullandı.

İLK BAŞÖRTÜLÜ BAKAN BENİM

AK Parti’nin kuruluşunda 13 kadının parti kurucuları arasında yer aldığını hatırlatan Ramazanoğlu, “Bu kadınların yarıya yakını başörtülü olup ifade ve inanç özgürlüğü için mücadele etmiş ve bu mücadelesini cesurca sürdüren kadınlardır. Türk siyaset tarihinde ilk defa kadınlar siyasetin temsil makamında değil direkt kurucu kadrosu ile beraber kurulumunda yer alıp çalışmışlardır. 2012 yılında ilk olarak bazı milletvekili arkadaşlarımızın başörtüleriyle meclise girmesi ve daha sonra şahsımın 15 Kasım 2015’te kurulan 64. Hükûmette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevine getirilerek kabinenin ilk başörtülü bakanı olması, ülkemizin siyasi-sosyal alanlarında normalleşme adına atılan çok önemli adımları olarak görülmelidir.” diye konuştu. 

KADINLARIN SİYASETTE FİGÜRAN DEĞİL OYUNCU OLMASI GEREKİYOR

Kadınların kedini daha çok geliştirmesi gerektiğini söyleyen Sema Ramazanoğlu, “Kadınların ve gençlerin siyasette figüran değil oyuncu konumuna gelmesi ülkemiz adına çok önemsenmeli, bu mücadele sabır ve azimle devam ettirilmelidir. Biz, hiçbir zaman kadınsız bir siyaset düşünmedik. Partimizin ülke siyasetine kazandırdığı en önemli değerlerden biri de kadınlarımızın aktif siyasetle entegre edilmiş olmasıdır. Politikalarımızı bu doğrultuda sürdüreceğiz ve kadınlarımızı toplumun her alanında olduğu gibi siyasette de görünür kılmaya teşvik edeceğiz.” şeklinde sözlerini tamamladı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243