Birleşik Kamu-İş, Hak-Sen, BASK, Çalışan-Sen, Şehit Gazi-Sen, YurtSen ve Anadolu-Sen’den oluşan Kamu Konfederasyonları Platformu, 12 Ocak’ta iş bırakıyor. Birleşik Kamu İş Denizli İl Başkanı Namık Kemal Aydoğan, 2 sendika dışında tüm sendikalara iş bırakma çağrısı yaptı.

Yazılı bir açıklama yapan Aydoğan, “7 farklı konfederasyonun eylem birlikteliği ile oluşan Kamu Konfederasyonları Platformu olarak 3 ve 4 Ocak’ta açıklanan memur zammı ve içinde bulunduğumuz ekonomik duruma, yetkili konfederasyon Memur Sen ve Kamu Sen’in sarı tavrına karşı haykırıyoruz.

Cumhurbaşkanının önce yüzde 25 oranında açıkladığı sonra danışıklı bir şekilde yandaş sendikanın göklere çıkardığı maaş zammını ulufe dağıtırcasına yüzde 30 yapmışlardır. Sadaka niteliğindeki bu komik rakamın müjde olarak sunulması da kamu emekçilerini ayrıca üzmüştür.

İçerisinde bulunduğumuz dönemde doğruları söylemeyen TÜİK verileriyle bile enflasyonun en az yüzde 78 oranında gerçekleştiğini biliyoruz. Yani altı aylık zammın en az yüzde 78 oranında olması gerekirdi.

Bizlerin iktidar gücü yok, arkamızda siyasi partiler yok, bizler bağımsız sendikacılık yapmaya çalışıyoruz. Bizler bu devletin onurlu kamu çalışanlarıyız, anayasa kurallarına göre alın teriyle devlete katkı sağlamaya çalışan memurlarız.

Tek gücümüz çalıştığımız iş yerinde iş bırakmaktır. 12 Ocak 2023 Perşembe günü tüm Türkiye’de tüm üyelerimizle çalıştığımız alanlarda iş bırakma kararı aldık. 12 Ocakta üretimden gelen gücümüzle tüm Türkiye’de alanlarda olacağız. İş bırakma kararımız hükümete uyarı niteliği taşımaktadır. Herhangi bir çözüm üretilmezse ileriki süreçte farklı eylem yollarına gideceğiz.

12 Ocak’ta Kamu Konfederasyonları Platformu ve bağlı sendikalarımızla birlikte iş bırakıyoruz ve alanlara çıkıyoruz. İş bırakma eylemimize konfederasyon düzeyinde örgütlü olmayan sendikaların da katılmasını bekliyoruz. Perşembe günü Saat: 12.00 de iş bırakma eylemine katılan emekçilerimiz ve sendika üyelerimizle birlikte Çınar Meydanı’nda basın açıklamamızı yapacağız” dedi.