31.05.2021, 16:40

YKS’YE GÜNLER KALA İÇİ BOŞ BİR KAREDEN OLUŞAN MERDİVEN

Tüm dünya genelinde zor dönemlerden geçtiğimiz aşikar. COVID-19 virüsünün yayılması ile birlikte düzenlerimiz fazlasıyla değişti. Fakat bu süreçte en çok mağdur olanlar grubunda ben öğrencileri görüyorum.

Haziran ayında iki oturum halinde yapılan üniversite giriş sınavına 2020 yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan YKS sonuçlarına göre, TYT'ye başvuran 2 milyon 424 bin 718 adaydan, 2 milyon 296 bin 138'i sınava katılmıştı.  2021 TYT ve AYT olarak iki oturum halinde yapılacak YKS sınavı bu yıl 26 Haziran cumartesi günü ilk oturum, 27 Haziran Pazar günü ikinci oturum olarak uygulanacak. Pandemi döneminin başladığı günden itibaren okullarından ayrı kalan ve online eğitim üzerinden sınavlarına hazırlanan gençlerin bu süreçte yoğun stres altında oldukları söz konusu. Ülke geneli getirilen kısıtlamalar ve tedbir kararları gereği dershaneler, etüt merkezleri ve özel okullar sıklıkla açma, kapanma sürecini yaşadılar. Sadece online eğitim üzerinden evlerinde sınava hazırlanan gençlerin isyanlarına kulak verdiğimizde onlara hak vermemekte mümkün olmayacaktır. 

Sınava hazırlanan gençlerimize birkaç söz söylemek istiyorum.  Bu süreçte ne kadar sıkıntı yaşadığınızı, çoğu derslerden aldığınız verimin yüz yüze aldığınız eğitim gibi asla olmadığının farkındayım. Zorlukların ardından gelen başarı her zaman sizleri en üstlere taşıyacaktır. Eksi olarak görülen her durumu artıya çevirip fırsat haline getirme alışkanlığını kazandığımızda açılan her kapı bize doğruyu gösterecektir. Sizler bir hedef doğrultusunda yıllar süren bir çabanın sonucunu görmek için bu yola çıktınız, unutmayın ki her yolda istemediğiniz sizi rahatsız eden taşlar, ayaklarınıza batan otlar olur ve bu hep olacak ama o otları ezen taşları teker teker toplayan da sizin başarınız olacak. Sizlere bir lise anımdan bahsetmek istiyorum. Lisede hep örnek aldığım bana her zaman başarının imkansızı yenen bir anahtar olduğunu gösteren tarih öğretmenim vardı. Bir gün derste üniversite sınavı ile ilgili sohbet ederken tahtaya içi boş bir kare çizdi ve bunun ne olduğu ile ilgili fikirlerimizi almaya başladı. Televizyon diyenler, kutu diyenler, bilgisayara benziyor diyenler…

İki sene boyunca her aklımıza geldiğinde o karenin ne olduğunu sormuştuk ve bize bunun için zaman gerektiğini yaşayarak göreceğimizi belirterek söylememişti. Benim o karenin ne olduğunu anlamam seneler aldı. Belki de doğru tahmin değildir ama o kare bendim, bizdik, toplumun kendisiydi. Hayatımızda ne yaşarsak yaşayalım çevremizi kaplayan bir şeyler her zaman olacak tıpkı o kare gibi. O kare, gelecek olan başarının kalıpları yıkarak ulaşılması gereken dağa çıkan merdivendi. Ben öğretmenime çok şey borçluyum ve her gerçekleştirdiğim hedefte o karenin içinde kendimi görüyorum umarım sizlerde her pes ediyorum deyişinizde bu anıyı hatırlarsınız.

Başarılar dileyerek sevgilerimi bırakıyorum.

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
16
parçalı az bulutlu