Varil Pompası Neden Kullanılır?

YAŞAM 28.04.2022, 18:02
Varil Pompası Neden Kullanılır?

Varil pompaları tanklara yerleştirilen bir pompa türü aracılığıyla tanklardan ya da fıçılardan yüksek ya da düşük viskoziteli ortamların aktarılması amacıyla özel olarak tasarlanır. Varil pompaları; varil, konteyner, bidon gibi kaplar içerisinde temin edilen akışkanların başka kaplara transferinin ve kimyasal maddelerin sirkülasyonunun sorunsuz ve güvenli bir şekilde yapılması için kullanılır. Varil pompası ve kolay tamir kelepçesi çözümleri için sektörünün lider ismi TPM Mühendislik ile iletişime geçebilirsiniz.

İşletmelerde varil pompasının kullanılması halinde akışkan transferi işlemlerinin dökme veya cazibeyle akışa göre çok daha hızlı bir şekilde yapılması mümkündür. Bunun sonucunda hem iş gücüne hem de verimliliğe olumlu yansımalar olması söz konusudur. Tüm bunların yanı sıra işçi sağlığı açısından ciddi düzeyde olumsuzluklar doğurabilecek riskler ve olası bulaşma, akma ve damlama nedeniyle oluşabilecek kirlilik ve korozyon sorunları da erken dönemde önlenebilmektedir.

Varil pompaları, tahrik motoru ve daldırma borusu yani pompadan oluşur. Bu ikilinin kombinasyonu transferi gerçekleştirilecek olan akışkanın özelliklerine ve uygulamanın gereksinimlerine göre belirlenmektedir.

Varil Pompalarının Avantajları

Tahrik motorlarının farklı pompa çeşitleriyle akuple edilmesi mümkündür. Bu sayede uygulama özelinde farklı debi ve basınç karakteristiklerine sahip pompalar elde edilebilmektedir. Zehirli akışkanların transferi söz konusu olduğunda olası gaz sızıntılarına karşı hermetik salmastralı, magnetik kaplinli seçenekler kullanılabilmektedir. Karıştırıcılı modeller ise süspansiyon ya da emülsiyon halindeki sıvıların homojen olarak karıştırılması yoluyla transferinde tercih edilebilmektedir.

Varil pompaları kullanımı; arıtma kimyasallarında, organik ve inorganik çözücülerde, yakıt türevlerinde, solvent, cila, boya ve verniklerde, sabun, şampuan gibi kozmetik ürünlerde, asit ve alkali maddelerde, yağ türevlerinde, tutkal ve yapıştırıcılarda, alkollerde, mevye suyu, enzimler, konsantre ve gıda boyalarında aynı zamanda birçok farklı akışkan kimyasalda karşımıza çıkmaktadır.

Varil Pompası Ne İşe Yarar?

Sıvı ürünlerin taşınması ve depolanmasında genellikle variller ya da tamburlar kullanılır. Oldukça ağır olabilen varillerden ürünlerin kolayca çıkarılabilmesi için varil pompalarından yararlanılır.

Varil pompaları genellikle varilin tabanına ulaşabilecek uzun bir tüp ya da hortum, üstte bulunan pompa gövdesi ile pompa gövdesinden farklı bir kaba giden bir başka hortumdan meydana gelir. Pompa gövdesi, pompa motoru ya da krank ile çarklar ve dişlilerden oluşur. Oldukça basit ve kullanımı kolay olan pompalar genellikle kimyasal, gıda ve petrol endüstrisinde kullanılır. Bu doğrultuda varil pompalarının çoğu zaman asitler, yanıcı solventler, alkaliler ve petrol ürünleri gibi toksik ya da uçucu sıvıları pompalama amacıyla kullanıldığı bilinir. Gıda işleme endüstrisinde ise “sıhhi varil pompası” olarak adlandırılan özel bir varil pompasının kullanılması söz konusudur.

Özellikle petrol tesislerinde ve kimyasal tesislerde kullanılan varil pompaları elle çalıştırılır. Elle kranklanmış varil pompa operatörünün pompayı çalıştırma amacıyla pompa gövdesindeki krankı çevirmesi gerekir. Bunun yanı sıra elektrikle çalışan namlu pompalar ile pnömatik olarak çalışan ya da hava tahrikli pompa çeşitleri de vardır.

Varil Pompasının Farklı Türleri Vardır

Varil pompaları, içine sıvı pompalamak ya da aktarmak için kullanılan kabın boyutuna bağlı olarak pek çok farklı model, tasarım ve konfigürasyona sahiptir. Basınçlı havayla çalışan varil pompaları, sıvıya bir varile aktarmak için basınçlı hava kullanan hava tahrikli bir motora sahiptir. Özellikle elektrikli varil ya da manuel pompaların çalışmadığı, çevredeki alanın çok ıslak ya da kirli olduğu ortamlarda faydalıdırlar.

Patlamaya dayanıklı pompalar gerektiren ya da büyük hacimleri işlemek için güce ihtiyaç duyulan durumlarda yaygın olarak kullanılırlar. Bazıları sıvıyı bir varilin içine ve dışına aktarmak amacıyla ters çevrilebilir ünitelerde tasarlanmakta olup kimyasalları ve tehlikeli sıvıları pompalayabilirler.

Basınçlı varil pompalarının en büyük avantajı tehlikeli sıvıları kaplardan güvenli bir şekilde aktarmaya izin vermeleri, dökülme, sıçrama, sızıntı ya da tehlikeli dumanları engellemeleridir. Hafif ve taşınabilir olmalarının yanı sıra çeşitli konteyner boyutlarına uyarlanmaları da mümkündür.

Belirli bir sıvı için tasarlanmış ya da üretilmiş olan basınçlı varil pompaları viskozitedeki farklılıklar ya da kimyasal uyumsuzluk nedeniyle farklı bir sıvının tahliyesinde kullanılamayabilirler. Ayrıca bulamaçlar gibi büyük partiküller içeren sıvıları pompalama özelliğine sahip değildirler.

Pek çok kimyasalın ya da tehlikeli sıvıların güvenli bir şekilde aktarılmasındaki yeteneği dolayısıyla basınçlı hava pompaları gibi kimyasal varil pompalarının kullanımı son derece faydalıdır. Bununla birlikte varil pompaları satın alınmadan önce basınçlı hava varil pompasının hangi tip sıvılar için uygun özelliklere sahip olduğu titizlikle değerlendirilmelidir.

Fabrikalarda, işletmelerde ve imalathanelerde kimyasal, boya, yağ, motorin gibi akışkanların genellikle dışarıdan varillerle alınması söz konusudur ve daha sonra işletmelerde bulunan kullanım alanlarına depolanması gerekir. Varilin tamamını tek seferde tüketilmesi genellikle tek seferde mümkün olmaz. Bununla birlikte tüketilmesi durumunda da varilin devrilmesi yoluyla akışkanın kullanımı gündeme gelir. Bu durum tehlikeli ve kontrol edilemeyen ürün sarfiyatı noktasında olumsuzluk ve işletme ortamında kirlilik yaratabileceğinden istenmeyen durumların önüne geçilmesi için varil pompalarından yararlanılır.

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
15
açık