Şubat Ayında Ekilen Bitkiler

Mevsiminden sonra ekilen bitkiler genelde beklediğiniz hasat ve verimin daha ileri bir tarihe aksamasına neden olabilir.

YAŞAM 23.02.2021, 13:28 23.02.2021, 13:32
Şubat Ayında Ekilen Bitkiler

Her mevsim, kendine özgü bitki ve çiçeklerle hayatımıza renk katar. Özellikle ilkbaharın gelişi ile birlikte birçok insan bahçesine özel bitki ve çiçeklerle etrafa renk katmayı ister. Genel olarak kış aylarında başlayan bitki hazırlıklarının neticesini ilkbahar ve yaz aylarında görmemiz mümkündür. Özellikle şubat ayı ile birlikte dikilmesi gereken çok sayıda bitki türü bulunur. Mevsiminden sonra ekilen bitkiler genelde beklediğiniz hasat ve verimin daha ileri bir tarihe aksamasına neden olabilir. Bu nedenle sebze, meyve ve bitki gibi ürünlerin dikim dönemlerini yakın takip etmek önemlidir.

İşte şubat ayında dikebileceğiniz bitki türleri;

Domates

Lezzeti ve rengi ile sofralardaki yerini alan domatesi ekmek için Şubat ayı uygundur. Genel olarak domateslerin büyüme mevsimi 110 ila 140 gün şeklindedir. Sıcak bir toprağa ekilmeye ihtiyaç duyan domatesleri şubat ayında ekerek hazırlığa başlayabilirsiniz. Özellikle sezon ortasında ve erken olgunlaşmış domates çeşitlerinde erken davranmak gerekir. Bunun için seralarda daha fazla fideye ihtiyaç duyulacağı için şubat ayında ekim yapmak yerinde olacaktır.

Pırasa

Pırasalar genelde iki yıllık bir mahsül olduğu için fide yolu ile ekilir ve çoğaltılır. Pırasayı erken dönemlerde ekmekten korkmanıza gerek yok . Soğuğa karşı dayanıklı olduğu için erken dönemde toprağa ekebilir ve ilkbaharda fide halini aldığını görebilirsiniz.

Ispanak

Ispanak koyu yeşil yaprakları ve kendine özgü tadı ile birçok yemekte kendine yer bulur. Kış aylarında ekim yapabileceğiniz ıspanağı dilerseniz şubattan itibaren toprakla buluşturabilirsiniz.

Havuç

Birçok yemek türünde kendine yer bulan bitkiler genel olarak yıl boyunca ekilip dikilmeye uygundur. Havuç gibi yıl boyunca tüketimine ihtiyaç duyulan bir besini şubat ayından itibaren dikmeye hazırlanabilirsiniz.

Marul

Salatalara lezzet katan marullar yıl boyunca ekilen ve dikilen bitkilerden biridir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında erken ekim yapmak daha erken hasat yapmanızı sağlar. Bunun için şubat ayında ekim yaparak yaza hazırlanabilirsiniz.

Teraryum bitkileri

Her ortama yakışan renkli ve canlı teraryum seçenekleri için gereken tüm bitkileri kendiniz hazırlamak isteyebilirsiniz. Bunun için uygun otları ekmek ve mevsiminde toplamak yeterli olacaktır.

Merak ettiğiniz birçok bitki ve çiçeğe ait detaya kolayca ulaşmak için

https://www.tazecicek.com/  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)