Otomobilde Yağ Değişimi Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Yağ değişimi her araç için marka – model fark etmeksizin önem taşır; değişim geciktirildiğinde motor başta olmak üzere araçtaki hareketli parçalar verimli çalışmaz.

YAŞAM 10.03.2022, 10:47
Otomobilde Yağ Değişimi Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Otomobillerde bulunan yağ, motorun randımanlı çalışmasını sağlamakla birlikte, otomobilin hareketli parçalarının sürtünmesini önlemeye yardımcı olur. Motor yağı sayesinde motorun ömrü uzatılır, parçalar sürtünmeye bağlı aşınma yaşamaz, aracın genel performansı yüksek olur.  Motor yağı, aracın periyodik bakımlarından biridir; mutlaka belli aralıklarla değiştirilmeli, yenilenmelidir. Oto servis ustaları, araç sahiplerinin yağ değişimi ne zaman, hangi sıklıkta yapılmalı sorusuna kilometre ile yanıt vermektedir. Ustalara göre aracın yağı 5 ila 10 bin kilometre bareminde değiştirilmelidir. Ancak unutmamak gerekir ki her araç markası, modeli ve aracın yakıt türü yağ değişim zamanını değiştirir. İşbu sebeple aracın periyodik bakımını yaptırırken ya da uzun yola çıkmadan hemen önce araç yağını mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Özel servis personeliniz bu konuda size kapsamlı bilgi vererek yağ değişiminin gerekli olup olmadığını belirtir.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Özel servis ustaları yağ değişim zamanı gelen aracın önce kilometre kontrolünü yapar. Kontrol sonrasında ise yağ değişimi gerçekleştirilir. Değişim esnasında aracın el freni çekilir, eski yağ tamamen boşaltılır, yeni yağ aktarımı yapılır. Yağ değişiminden sonra her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için ustalar aracı çalıştırır, motoru kontrol eder. Bu kontroller esnasında yağın akmadığından da emin olunur.

Yağ değişimi her araç için marka – model fark etmeksizin önem taşır; değişim geciktirildiğinde motor başta olmak üzere araçtaki hareketli parçalar verimli çalışmaz. Bir süre sonra ise araçta performans kaybı ortaya çıkar. Hareketli parçaların birbirine sürtünmesi istenilen bir durum değildir. Çünkü bu parçalar sürtündükçe motoru kötü etkiler, araçta ciddi maliyete sebep olacak zararlara zemin hazırlar. Oto servis ustaları, yağ değişiminin yapılmaması halinde yağın kirleneceğini, toz partikülleri ve pislik taşıyacağını dolayısıyla motora zarar verecek bir boyuta ulaşacağını belirtmektedir.

Yağ Değişiminin Araç Performansı Üzerindeki Etkisi

Aracınızın ilk günkü performansını sürdürebilmesi için bakım ve onarım çalışmalarını düzenli yaptırmanız şart. Özel servis, aracınızdaki ihtiyaç halindeki her değişimin performansı olumlu yönde etkileyeceğini vurgulamaktadır. Aracınızın hareketli parçaları rahat çalışmak için kaygan bir desteğe ihtiyaç duyar. Bu destek yağlarla sağlanır, aracın çekiş gücünü yükseltir. İşbu sebeple motor da randımanlı çalışır, aracınızın genel sürüş performansı yükselir. Oto servis yağ değişimiyle motorun daha sessiz ve sağlıklı çalışacağını ifade etmekte, değişim zamanının kaçırılmaması gerektiğini belirtmektedir.

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
18
parçalı az bulutlu