Naftalin Nedir?

Naftalin, kendine özel bir kokuya sahip olan, beyaz renkte, yapı olarak da parlak Kristal bir yapıya sahiptir. Naftalin, kömür katranı üzerinde yapılan ve süblimasyon adı verilen bir yöntem ile elde edilmektedir.

Naftalin Nedir?

Naftalin, kendine özel bir kokuya sahip olan, beyaz renkte, yapı olarak da parlak Kristal bir yapıya sahiptir. Özellikle kış aylarından yaz aylarına geçerken evlerde çok sık kullanılan bu ürün, kimya açısından ele alındığında organik bir kimya ürünü olduğundan söz edilebilmektedir. Aromatic bileşikler sınıfında kendisine yer bulmuş olan bu ürün, 81 derecede erimekte ve de 218 dereceye ulaştığında da kaynama noktasına kadar çıkmış olmaktadır. Eter ya da alkol içerisinde kolay bir şekilde eriyen bu kimya ürünü, suda eritilememektedir.

Bu ürün dopada doğrudan bulunamamaktadır. Elde edilmesi ise, kömür katranına bağlıdır. Naftalin, kömür katranı üzerinde yapılan ve süblimasyon adı verilen bir yöntem ile elde edilmektedir. Hava gazı elde edilirken de ham gaz üzerinden ayrılmış olan bu ürün, katranın içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Eğer gazdan temizlenir ise, hem bu gazdan hem de ayrılmış olan katrandan da elde edilme şansı bulunmaktadır.

Naftalin Nerelerde Kullanılır?

Naftalin yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle kış aylarından yaz aylarına geçerken evlerde çok sık kullanılmaktadır. Kullanım amacı ise, evlerde zaman zaman görülen ve güve adı verilen böceklerin öldürülmesidir. Özellikle de elbise dolapları içerisinde bu kimya ürününün kullanıldığından söz edebiliriz. Az bir miktarda konulduğunda bile güve ya da böceklere karşı etkili bir sonuç elde ettiği görülmüştür. Bulunduğu ortama keskin bir koku bırakan naftalin, çeşitli böceklerin bu bölgelerde bulunmasını, üremesini ya da kıyafetler üzerinden de kişilere zarar vermesini tamamen engellemektedir. Son dönemlerde bu ürün üzerinde yapılan araştırmalarda, belirli bir sıcaklığa erişen kimya ürününden elde edilen is ile siyah bir boya elde edildiği de, edindiğimiz bilgiler arasında yer almaktadır.

Naftalinin Zararları Nelerdir?

Yukarıda da açıkladığımız üzere, naftalin nedir aslında uçucu yani buharlaşan bir maddedir. Evlerin birçok noktasında kullanılabilen bu ürün, genel olarak elbise dolaplarının içerisinde ya da kıyafetlerin arasında kendisine yer bulmaktadır. Katı halde konulduktan sonra buharlaşan bu ürün başta elbiselere sonrasında ise bulunduğu ortama bir koku salınımında bulunmaktadır. Her evde yıl içerisinde neredeyse paket paket kullanılan bu ürünler doğru kullanılmadığında insan sağlığına da ciddi oranda zarar verebilmektedir. Buharlaşması nedeni ile yanlış kullanım sonrasında başta insanların ciğerlerinde olmak üzere birçok organına zarar verebilmektedir.

Eğer yatak odasındaki dolaplarda bu ürün kullanılıyorsa, insan vücudunun en savunmasız anı olarak adlandırabileceğimiz uyku anında, insan ciğerlerine bir anda teneffüs edebileceğinden söz edebiliriz. Kişiler genellikle az miktarda kullandığını iddia ederek zarar görmeyeceğini düşünse de, bu durum uzun vadede geri dönüşü zor bir hal alabilmektedir. Bundan dolayı da ciğerlerinizin sağlığı açısından başta kullandığınız yere sonrasında da kullanılan miktara kesinlikle dikkat etmelisiniz. Eğer uzun bir süre bu kokuyu ciğerlerinize çekerseniz, çok ciddi sağlık problemleri yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Kaynak site: https://onedir.net

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER