Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

YAŞAM 06.11.2021, 19:24 06.11.2021, 19:59
Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Bakıma ihtiyaç duyan hasta, yaşlı ve engelli kişiler için Devlet tarafından maddi konuda destek sağlanır. Belirtilen şartları yerine getiren kişiler için evde bakım maaşı ödemesi gerçekleştirilir.  Bu yardımdan kimler faydalanabilir? Şartları nelerdir? Nereye başvuru yapmak gerekir? Sorularının cevabını bulmak isteyenler evde bakım maaşı adı altında tüm detayları yazımızda bulabilir…

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Hane halkında hasta ve ağır engelli raporuna sahip olan kişilerin bakımı için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım maaşı ödemesi yapılır. Evde bakım maaşı alabilmek için başvuruda bulunulmalı. Başvuru yapıldığında evde bakım aylığı nasıl alınır? Aylığı hak edebilmek için belirtilen şartların yerine getirilmesi şarttır.

Evde bakım maaşı alabilmek için bakılacak kişinin %50 oranında engelli olması gerekir. Bunun yanı sıra ilgili raporda “ağır engelli” ibaresinin yer alması aranan şartlar arasındadır. Kişinin engellik durumuna hastanelerde bulunan heyet karar verir. Bakım maaşı, engelli, yaşlı ve hastaya bakan kişiye ödenir. Engelli olan, yaşlı veya hasta olan kişiye ödeme yapmak mümkün değildir. Başvuruyu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ya da ilçe müdürlüklerine yapılır.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Hane halkında yaşayanlar arasında muhtaç, yaşlı, engelli ve hasta var ise devlet tarafından verilen sosyal yardımlar arasında bulunan evde bakım maaşı sorgulama işlemi yapılabilir. Sorgulama işlemleri e devlet üzerinden gerçekleşir.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

Evde bakım maaşı alabilmek için bakanlığın belirtmiş olduğu şartların karşılanması gerekir. Belirtilen şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Evde bakım yardımı ödemelerinden faydalanabilmek için hastanelerden alınacak Engelli Sağlık Kurulu Raporunda ilgili kişinin %50 ve üzeri oranda ağır engelli bölümünde evet ibaresinin bulunması istenen şartlardan biridir.
  • Hane halkında özürlü olan kişinin başkalarının yardımı ve bakımı olmadan hayatını sürdüremeyecek kadar bakıma muhtaç olması gerekir. Tuvalet ihtiyacı, beslenme, giyinme veya merdiven çıkma gibi birçok noktada yardıma ihtiyaç hissetmesi gerekir.
  • Hane halkına giren her ne adla ilgili olursa olsun toplam gelir göz önünde bulundurularak kendisine veya bakmakla yükümlü olun hane halkına düşen gelir tutarının, net asgari ücretin 2/3 ünü geçmemiş olması gerekir. Hane halkında üvey evlat veya askerde olan kişi var ise bunlarda dâhil edilir.
  • Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarını belirten ilgili yönetmeliğe göre bakım ihtiyacı hissettirecek engellik koşullarının mevcut olması gerekir.

Engelli Bakım Maaşı Ne Kadar?

Hane halkında engelli kişiye bakmakla yükümlü olan kişilere ödenecek engelli bakım maaşı Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenir. Son güncellemeler ile birlikte engelli bakım parası olarak aylık 1.657 TL tutarında ödeme yapılmaktadır. Engelli bakım maaşı her ayın 15 ile 31 arasında gerçekleşir. 15 gün içinde ödemeler yapılır.

Evde Bakım Maaşı

Engelli aylığı diğer bir adı ile evde bakım maaşı, engelli, bakıma muhtaç olan yaşlı ve hastaların geçim derdine düşmesini bertaraf etmek için ilgili kişilere yönelik bakım hizmetlerinde ortaya çıkan giderlerin karşılanması amacı ile devlet tarafından uygulamaya konulmuş olan sosyal destekli bir yardımdır. Bu aylığa hak kazanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi için göz önünde bulundurulması lazım.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)