Bir Köpeği Eğitmek İçin Ne Yapmak Lazım?

Köpek eğitimi için dikkat etmeniz gereken bazı kriterler bulunmaktadır.

YAŞAM 21.05.2020, 20:22
Bir Köpeği Eğitmek İçin Ne Yapmak Lazım?
banner1551

İnsanlara hayatları boyunca arkadaşlık eden, koşulsuz sevgiye sahip olan ayrıca sağlık açısından da faydaları bulunan köpekler, stres ve endişe seviyemizin düşmesine yardımcı olmaktadır. Görünüş ve büyüklük açısından günümüzde 400'den fazla tür ile karşımıza çıkan köpekler, 12 bin yıldır insanlara arkadaş olmuştur. İnsanların evrimleşmesi ve sosyalleşmesi ile birlikte, köpeklerde değişik amaç ve ihtiyaçlara göre evrimleşmiştir. Dünya üzerindeki ilk köpekler genel olarak avcı köpekleriydi. Çok farklı özellikleri bulunan bu hayvanları sahiplenmek de başlı başına bir sorumluluk getirmektedir.

Bu sorumluluk sanılanın aksine tek taraflı değildir. İnsanlardan beklenilen sorumluluklar kadar köpeklerden de birtakım sorumluluk almaları beklenmektedir. Köpek eğitimi ile bu sorumlulukları köpeğinize yükleyebilir daha faydalı arkadaşlıklar sağlayabilirsiniz. Ortak bir uyum süreci ile pekiştirilen bu eğitim süreci, farklı kriterlere göre değişim gösterebilmektedir. 

2 ay ile 6 ay arasındaki süreç en iyi eğitim sürecidir. Birçok farklı yöntem üzerinden gerçekleştirilen eğitimlerde, arzu ettiğiniz komutları köpeğinize öğretebilir veya uzman kişilerin öğretmesi için yardım alabilirsiniz. Eğer yardım almak istiyorsanız, işini bilen ve referansı yüksek olan kişi veya kurumları seçmenizi öneriyoruz.

Köpek Eğitimleri

Köpek eğitimi için dikkat etmeniz gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Gerek kendi imkanlarınızla gerekse uzman kişi veya kurumlar tarafından eğitime tabi tutabileceğiniz köpeklerinizin; karakter ve ırk özellikleri önem arz etmektedir. Bu özelliklere uygun bir eğitim ile maksimum verim elde edebilirsiniz. Genel olarak köpek eğitimleri arasında en çok istenilenler, tuvalet, 'otur', 'yat' ve 'gel' gibi kısa komutlardır. Bu komutlar uygun eğitimlerle kolaylıkla köpeklere öğretilebilir ve uygulanabilir.

Sabır, bilgi, uyum ve sevgi gerektiren bu süreç, kısa ve kesin komutlar üzerinden olmalıdır. Köpek eğitmeni tarafından verilecek olan komutlar aynı olmalı, köpek kandırılmadan güvenini kazanmaya çalışılmalıdır. 

Köpeğinizin yaş ve özelliklerine göre gelişen bu süreçte, liderin siz olduğunuzu köpeğinize benimsetmeniz gerekmektedir. İlgi gerektiren bu eğitim sürecini, bu alanda uzman kişi veya kurumlara devredebilir, kısa süre içerisinde arzu ettiğiniz komutlar üzerinden eğitim talep edebilirsiniz.

Ödül sistemi ile daha kolay bir şekilde gelişen köpek eğitim fiyatları, eğitim yapılacak olan köpeğin cinsine, özelliklerine ve hizmet talep edilen eğitime göre değişim göstermektedir.

Yorumlar (3)
Güneş 5 ay önce
Çok iyi bir yorum
ümit 5 ay önce
güzel yazı teşekkürler
Mehmet Yanık 6 ay önce
Çok yararlı bilgiler
13°
açık
Denizli Büyükşehir Belediyesi facebook twitter instagram youtube iletisim denizli buyuksehir belediyesi